کابل آلومینیومی | آلومینیوم

کابل آلومینیومی یا کابل آلومینیوم در حال حاضر یکی از پر کاربردترین سیم و کابل بوده و جایگاهی بالاتر از کابل مسی در استفاده دارد که یکی ازش مهم ترین عوامل این برتری در هزینه مناسب این کابل می باشد. در گذشته برای اتصالات از سیم مسی استفاده میشده. همین امر سبب شده تا سارقان با مراجعه به ساختمان های قدیمی و سایر مکان ها اقدام به سرقت مس سیم و کابل ها گردیده بود. با توجه به افزایش قیمت مس و کمیاب شدن آن استفاده از آلومینیوم رو به رشد بوده و قیمت مناسب آن سبب رونق بیش از پیش در ایران شده است. یکی از برترین ویژگی های مهم فلز آلومینیوم ، استفاده در کابل کنترل می باشد.

جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

فهرست مطالب

تماس با تامین کابل خاجی

کابل آلومینیومی چیست

در حال حاضر در صنعت برق انواع سیم و کابل وجود دارد که جنس هادی مس و آلومینیوم پر‌کاربرد ترین فلزات در این صنعت هستند.
کابل آلومینیومی به  دو دسته :  کابل تخت و
کابل افشان تقسیم بندی می شوند.

روکش این کابل ها از جنس PVC بوده و دارای تنوع بالایی داشته و در ضخامت های مختلف تولید و روانه بازار می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد این کابل ها وزن بسیار سبک آن نسبت به سایر کابل ها از جمله کابل مسی می باشد. علاوه بر وزن سبک تر آن ، قیمت این محصولات کمتر بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند. 

ویژگی کابل آلومینیومی نسبت به کابل مسی:

  • قابل استفاده بون در شرایط مختلف و تنوع بالا 
  • قیمت مناسب و ارزان نسبت به سایر کابل‌ها
  • مقاوم بودن در مقابل سایش و خوردگی
  • انتقال و توزیع جریان
  • استفاده و نصب آسان راه اندازی
  • عدم ایجاد نویز و سازگاری با سایر فلزات 

کابل آلومینیومی کاربردهای بسیار زیادی از جمله : توزیع برق ، کابل کشی آسانسورها ، سیم کشی ساختمان ، ماشین آلات سنگین و … را دارا می باشد. سایز بندی این محصولات بسیار گسترده بوده و از کوچک ترین سایز 16*1 تا بزرگترین سایز 35*5 نیز تولید می شود. 


انواع کابل آلومینیومی

کابل آلومینیوم زمینی

کابل آلومینیوم زمینی در انتقال جریان برق با ولتاژ پایین کاربرد گسترده داشته و از نظر تعداد رشته به سه دسته : 2رشته ، 3 رشته و 4 رشته تقسیم می شوند.

کابل آلومینیوم هوایی 

از کاربردهای کابل آلومینیوم هوایی استفاده در دکل ها برای انتقال جریان بوده و به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند :

کابل آلومینیوم هوایی AAC : مناسب برای ولتاژهای کم

کابل آلومینیوم هوایی AAAC : مناسب برای ولتاژهای متوسط

کابل آلومینیوم هوایی ACSR : مناسب برای ولتاژهای بالا

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل آلومینیوم خودنگهدار مناسب برای انتقال جریان برق متوسط و بالا می باشد. این کابل جایگزن مناسب در خطوط بین شهری و کابل‌های نوری است.

شامل سه دسته : 4 رشته ، 5 رشته و 6 رشته می باشد.

کابل آلومینیوم فشار قوی

کابل آلومینیوم فشاری در مقایسه با سایر کابل ها نامبرده مقاوم تر بوده و در جریان های فشار قوی از این کابل استفاده می شود.

Previous
Next

کابل آلومینیومی خودنگهدار

در خطوط هوایی ، جهت تامین و توزیع برق از کابل آلومینیومی خودنگهدار (Metallic Aerial Self-Supporting) یا به اختصار کابل ABC استفاده می شود. کابل خودنگهدار در مقایسه با کابل های مسی که از هادی آنیل نشده تشکیل شده است ویژگی های بهتری دارد.
از کابل خودنگهدار یا  در کابل کشی شهری و تیر برق ها جهت روشنایی و برق رسانی محله ای با سطح ایمنی بالا می باشد.

از مهمترین کاربردهای این کابل ، استفاده در مسیرهای کم عرض می باشد. عایق کابل خودنگهدار از جنس پلی اتیلن (XLPE) بوده و رنگی مشکی و در هم پیچیده دارد. این کابل ها جایگزین مناسبی برای کابل های مسی می باشند.
کابل خودنگهدار کاربرد هوایی داشته و به صورت زمینی کاربردی ندارند.

انواع کابل آلومینیوم خودنگهدار

همان طور که در بالا به آن شاره شد کابل آلومینیومی خودنگهدر به سه دسته بندی زیر تقسیم بندی می شوند : 

کابل خودنگهدار چهار رشته

 کابل 4 رشته خودنگهدار شامل 3 رشته فاز و 1 رشته نول برای استفاده روشنایی ها تولید می شود.

کابل خودنگهدار پنج رشته

 کابل 5 رشته خودنگهدار شامل 3 رشته فاز ، 1 رشته مسنجر نول و 1 رشته روشنایی می باشد. هادی این کابل از فشرده و تابانده شدن مطابق با استانداردهای کابل خودنگهدار که از جنس آلومینیوم می باشد تشکیل شده است.

کابل خودنگهدار شش رشته

کابل 6 رشته خودنگهدار از 3 رشته فاز ، 1 رشته روشنایی ،1 رشته نول و 1 رشته مسنجر نول تشکیل شده است.

جنس هادی فاز این کابل از جنس آلومینیوم سخت بوده و مطابق با استاندارد ASTM فشرده و به یکدیگر تابانده می شوند.

به طور مثال اگر اعداد روی کابل 6 رشته خودنگهدار به صورت 25+50+95+120*3 باشد ; عدد ابتدایی نشان دهنده تعداد رشته های فاز ، عدد دوم سطح مقطع فاز ، عدد سوم روشنایی ، عدد چهارم نول و عدد پنچم مسنجر نول می باشد.

مزایای استفاده از کابل آلومینیوم خودنگهدار

Previous
Next

کابل آلومینیومی زمینی

کابل آلومینیومی زمینی در انواع دو،  سه یا چهار رشته ای طراحی و تولید می شوند که کابل 4 رشته ای در دو نوع مختلف در بازار عرضه می شود. یک نوع آن سطح مقطع همه ی 4 رشته آن برابر است و در نوع دوم آن به جای چهار رشته از سه و نیم رشتعه تشکیل شده و سه رشته آن سطح مقطع برابر و رشته آخر سطح مقطع کمتری دارد. این نوع کابل آلومینیومی در پروژه های برق رسانی کاربرد زیادی دارد و مقدار ولتاژ آن بین 0.6 تا 1 است.

ویژگی های سیم آلومینیوم چیست

محصول خیلی بیشتر از کابل مسی در دسترس بوده و کمیاب نیست و تقاضا برای خرید آن،بسیار بیشتر از کابل های از جنس مس است.

این نوع کابل دارای وزن بسیار سبک تری نسبت به کابل مسی است و در انتقال آن ها سریع تر صورت میگیرد.

مقاومت کابل آلومینیوم بسیار بیشتر از کابل مسی است و خیلی خیلی دیرتر آسیب فیزیکی میبیند!

بسیار مقرون به صرفه تر از فلز مس است، به طوری که یک سوم کابل مسی قیمت و هزینه دارد. در سیم کشی آن قیمت تمام شده  25 الی 35 درصد کمتر از کابل های مسی تمام می شود.

نکته: در بازار فروش محصولات ایران اکثر عبارات سیم و کابل که مفهوم متفاوتی دارند به صورت عامینه جابه جا استفاده میشود. لاکن منظور از سیم آلومینیوم همان کابل است.

معایب کابل آلومینیوم

این محصول هنگام گرم شدن بیش از مس منبسط می شود. وقتی سیم کشی مس زنگ می زند مشکل بزرگی نیست، زیرا اکسید مس تشکیل شده رسانای الکتریکی است. این توانایی سیم را برای انجام کار خود تداخل نمی دهد. اما وقتی سیم آلومینیوم زنگ می زند، اکسید سفید رسانای الکتریکی خیلی خوبی نیست! و در مقایسه با حالت اولیه درست کار نمیکند. این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان با در نظر گرفتن این ویژگی عایق های بسیار مناسب و استانداردی را جهت حل این موضوع طراحی کرده و به تولید میرسانند.

کابل آلومینیوم | آلومینیومی

چند نکته جهت خرید کابل آلومینیومی

حال چند نکته در ارتباط با این محصول به شما گوشزد میکنیم تا ضرر جانی، مالی و..به سراغ شما نیاید!

کابل آلومینیوم چیست
تخفیف

بیشتر بخوانید :

مقایسه کابل آلومینیوم و مس

سیم آلومینیوم با توجه به خصوصیات الکتریکی و مکانیکی و قیمت آن در مقایسه با سیم مسی، یک ماده رسانای جایگزین است. آلومینیوم در مقایسه با مس رسانای الکتریکی ضعیف تری دارد. بنابراین به ندرت در کاربردهای کوچک مانند سیم کشی منزل استفاده می شود. با این حال، هنگامی که قیمت مس در دهه 1960 سر به فلک کشید، سیم کشی آلومینیوم به گزینه مطلوبی تبدیل شد.

آلومینیوم در مقایسه با مس یک فلز نسبتاً نرم و ضعیف است و هنگامی که دمای مدار بالا می رود ، سیم منبسط می شود و به داخل فضاهای خالی اتصالات الکتریکی می ریزد. هنگامی که جریان الکتریکی از این مدار عبور می کند، باعث ایجاد فشار می شود که اتصال سیم آلومینیوم را گرم می کند. بعداً، با خاموش شدن برق، آلومینیوم سرد و منقبض می شود. این باعث ایجاد شکاف های کمی بین سیم آلومینیوم و اتصال می شود.

این شکاف خطر خوردگی را افزایش می دهد، که مقاومت را بیشتر می کند. همانطور که جریان از همان کانکتور عبور می کند با مقاومت بیشتری مواجه می شود و گرمای بیشتری تولید می کند که می تواند باعث سوختن ماده اتصال شود. با این حال، راه حل هایی برای کاهش خوردگی در اتصالات مفتول آلومینیومی ایجاد شده است که به موجب آن مهارکننده های خوردگی کاملاً چسبنده به عنوان آنتی اکسیدان برای جلوگیری از خوردگی و حرارت نامطلوب متعاقب آن و مقاومت الکتریکی بالا کار می کنند.

کابل-آلومینیوم-مس

کابل آلومینیوم زره دار

این کابل زره پوش از دوام بالا و حفاظت کافی برخوردار هستند؛ به طوری که در برابر خورندگی، رطوبت، مقاومت عالی در برابر خرد شدن، گرما، رطوبت و شیمیایی را برای پاسخگویی به نیازهای شرایط سخت صنعتی و مکان های خطرناک عایق شده اند. وزن و سختی این کابل ها به نسبت نمونه معمولی بسیار بیشتر است. در مواردی که مقاومت کابل از اهمیت بالایی برخوردار است از آن استفاده میکنیم. قیمت کابل آلومینیوم زره دار بسیار گران تر از نمونه های معمولی است. تامین برق شبکه توسط همین کابل صورت میپذیرد و در سیستمهای زیر زمینی و حتی کابل های هوایی به دلیل پایداری زیاد یافت میشود.

انواع کابل آلومینیوم زره دار از قبیل کابل فشار متوسط، فشار ضعیف و … در بازار عرضه میشود. با وجود مس، هنوز بازار سیم و کابل ایران به صورت کامل به سمت استفاده از آلومینیوم پیشگام نبوده است؛ با این حال انواع کابل آلومینیوم زره دار به صورت سفارشی نیز قابل تهیه است. در برخی از محصولات مصرف ترکیب مس و آلومینیوم در بخش های محتلف کابل نیز دیده میشود که غالبا برای پایین آوردن قیمت کابل آلومینیوم زره دار و حفظ کیفیت صورت گرفته است.

جنس زره به کار رفته در کابل از مفتول های آلومینیومی، نوار و سیمهای بافته شده مقاوم و در برخی از موارد فولاد گالوانیزه استفاده میشود. در سامانه منتقل کننده الکتریسیته تا حد (1k V ) میتوانیم از آن استفاده نماییم. عایقی که برای یک کابل زره دار آلومینیومی استفاده میشود جنس PVC میباشد که در برابر نفوذ رطوبت و حفظ نیروی الکتریسیته جریان درون کابل متعادل است. همچنین توانایی و حفظ بقا در زیر زمین در برابر حجم وارد شده وزن و نیرورا دارد.

چرا کابل های تک هسته ای معمولا زره پوش میشوند؟ وقتی کابل فقط یک هسته دارد، از زره پوش سیم آلومینیومی (AWA) به جای سیم فولادی استفاده می شود. این به این دلیل است که آلومینیوم غیر مغناطیسی است. یک میدان مغناطیسی توسط جریان در یک کابل تک هسته ای تولید می شود. این امر باعث القای جریان الکتریکی در سیم فولادی می شود که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود.

 
کابل آلومینیومی
کابل آلومینیوم زمینی
کابل آلومینیوم زره‌دار

از تولید تا فروش کابل آلومینیوم

به صورت معمول فرآیند تولید متداول رول سیم آلومینیومی شامل اولین مرحله نورد گرم است که در آن سیم پیچ های بزرگ ایجاد می شود و به دنبال آن با خنک شدن سیم پیچ های بدست آمده از نورد گرم در مرحله نهایی به بسته بندی و ارسال میشوند.

در ابتدا آلومینیوم خالص به صورت شمش در می آید و به شرکت های تولید کابل آلومینیومی فروخته می شود تا در تولید استفاده شود. برای تبدیل آلومینیوم به سیم (برای استفاده در کابل) ، از فرایندی استفاده می شود. این مرحله شامل کشیدن قطعه ای از فلز از طریق قالب است که قطر فلز را کاهش می دهد و در عین حال طول آن را افزایش می دهد. با کشیدن فلز از طریق قالبهای بسیار کوچک ، آلومینیوم را می توان در نهایت به یک رشته های نازک و انعطاف پذیر مبدل کرد! از آن می توان برای ساخت کابلهای آلومینیومی الکتریکی استفاده کرد.

آلومینیوم به نسبت فلز مس 62 درصد رسانایی دارد اما بسیار سبک تر است و فقط 30 درصد وزن فلز مس را دارد. این بدان معناست که سیم آلومینیومی به تنهایی بدون کاور، با یک مقاومت الکتریکی یکسان به اندازه نصف سیم مسی وزن دارد. قیمت کابل آلومینیوم معمولاً در مقایسه با هادی های مسی ارزان تر است در صورتی که  دارای استحکام کششی استاندارد بین 40 مگاپاسکال تا 700 مگاپاسکال نیز می باشد.

آیا سیم کشی مس و آلومینیوم با یکدیگر امکان پذیر است؟!

برای پاسخ به این سوال میتوان گفت که سیم کشی آلومینیوم و مس تا زمانی که این دو از هم جدا نگه داشته شوند اتصالشان امکان پذیر می باشد! استفاده از سیم کشی آلومینیومی با کلیدها ، پریزها یا جعبه های الکتریکی که برای مس طراحی شده اند نیز می تواند یک مشکل باشد، زیرا آنها به خوبی با اندازه قطر سیم آلومینیومی سازگار نیستند.

کابل های آلومینیومی باید ضخیم تر از مس باشند تا بتوانند با همان میزان جریان را حمل کنند، همچنین نرم تر و آسیب پذیرتر هم است. مهمتر از آن نیز برخلاف مس در معرض اکسید شدن رسانایی خود را از دست می دهد. مقاومت الکتریکی باعث ایجاد گرما می شود؛  بنابراین تاثیر بدی خواهد داشت. همچنین میتوان گفت، آلومینیوم با گرم و سرد شدن بیش از مس منبسط و منقبض می شود. با گذشت زمان ، این می تواند باعث شل شدن اتصالات و ایجاد قوس شود اما به تنهایی و با اتصالات ویژه مخصوص آلومینیوم و کاور مخصوص با توجه به امکانات جدید این مشکلات را نخواهیم داشت.
چند روش وجود دارد که سیم کشی آلومینیوم و مس در ساختمان با یک دیگر کار شود. اما این اقدام در صورت ضروری و زمانی که چاره ای برای تعویض کابل ها وجود نداشته باشد انجام میگیرد! و جهت اطلاع باید گفت که این دو بار به صورت مجزا از یکدیگر کار شوند با این حال، اگر سیم کشی مس و آلومینیوم با استفاده از یک اتصال ساده پیچ خورده به هم متصل شوند ، به دلیل قطرهای متفاوت و سرعت انبساط متفاوت هنگام گرم کردن و سرد شدن، باعث ایجاد خطر میشوند!

لیست قیمت فروش کابل آلومینیوم برند سیمیا

کابل خودنگهدار آلومینیوم
ردیفسایزقیمت
(1متر به ریال)
116+16*1110,000
225+25*1169,000
316+16+16*1181,000
41×25+25+16241,000
51X25+25+16+16294,000
63X35+35+25+25673,000
73X50+50+25+25827,000
کابل خودنگهدار آلومینیوم
ردیفسایزقیمت
(1متر به ریال)
83X70+70+25+251,040,000
93X35+16+50648,000
103X50=16+50751,000
113X70+16+701,011,000
123X95+25+701,280,000
133X120+25+701,485,000

قیمت کابل آلومینیوم

فلز آلومینوم به کار رفته در کابل مورد نظر به نسبت مس بسیار مناسب تر است اساسا این محصول برای جایگزین شدن هزینه بالای مس راهی بازار شد و البته نا گفته نماند که مانند تمامی کالاهای جدید بازار در طی روند گسترش تولید به تعداد بالا قیمت کابل آلومینیوم نیز بسیار متغیر بود. اما هم اکنون به خاطر فراگیر شدن استفاده آن و رقابت با سایر شرکت های تولیدی، کیفیت و قیمت آن در یک تعادل قرار گرفته است. در حال حاضر گفته می شود قیمت کابل آلومینیومی چیزی حدود 1/3 کابل مسی در بازار است.

سوال اینجاست!! چه ملاک هایی برای چنین کابل مرغوبی وجود دارد؟؟ در هنگام خرید کابل آلومینیومی همواره باید در نظر داشته باشید که هزینه تمام شده آن بر اساس متغیر های مصرفی لازم برای انتقال برق در نظر گرفته می شود. برای مثال اندازه ولتاژ کابل، قطر کابل و متراژ مورد نظر همگی تاثیری مستقیم بر قیمت کابل آلومینیوم می گذارند. امروزه قیمت محصولاتی مانند سیم و کابل در داخل کشور مناسب می باشد چرا که در این عرضه کارخانه هایی با قدمت 40 سال و یا بیشتر با تجربه بالا داریم که در مقابل کالای وارداتی رقابت می کنند و محصولات با کیفیتی را در خدمت مصرف کنندگان ایرانی می گذارند.

قیمت کابل های آلومینیومی جدا از آیتم هایی که گفتیم،به سایز و شرکتی که آن را تولید میکند بستگی دارد، برای مثال بستگی به مقدار میزان آلمینیوم به کاربرده شده در کابل دارد یا مقدار میزان ولتاژی که کابل توانایی انتقال آن را دارد و دیگری آیتم ها! به طوری که یک شرکت کابل بی کیفیت تولید میکند و قیمت کابل ارزان تمام میشود،یک شرکت کابل با کیفیت تولید میکند و هزینه آن متوسط به بالا است، در نتیجه در انتخاب کابل دقت لازم را داشته باشید.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir