امروزه با پیش رفت بسیار زیاد از گذشته تا کنون ما همچنان شاهد وجود سیم آنتن در تمامی نقاط جهان، الخصوص ایران هستیم. کابل آنتن از گذشته تا به امروز، تغییرات اساسی کرده است و چیزی است که بشر همچنان نتواسته از آن برای همیشه خداحافظی کند! این کابل در دسته کابل کواکسیال قرار دارد.

این سیم در دو نوع معمولی و صادراتی در بازار ارائه می شود که فرق اساسی بین این دو مدل را می توان عمر مصرف آن ها دانست. بهتر است برای کاربرد های 15 متر به بالا از نوع صادراتی کابل استفاده شود. در این مطلب به برسی کامل کابل آنتن میپردازیم و شما می توانید با آگاهی کامل سفارش خود را در فروشگاه ثبت کنید.

جهت اطلاع از محصولات  سیم و کابل و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

کابل آنتن چیست؟

یک نوع کابل چند رشته ای می باشد که  در دسته بندی کابل کواکسیال قرار گرفته است. اما مخصوصا در ایران،به اسم سیم آنتن شناخته شده است. این محصول دارای مغز رسانایی داخلی است ،که با پوششی به نام عایق نارسانای انعطاف پذیر پوشیده شده است. بر روی این لایه انعطاف پذیر کابل آنتن، نیز یک لایه دیگر همچون کابل آلومینیومی، کابل جوشکاری ، کابل فرمان ، کابل شیلد داروجود دارد. از نوع رسانای وجود دارد که نازک است و برای انعطاف خود کابل به یک دیگر بافته شده‌اند. هسته مرکزی کابل جنس مس دارد؛ چراکه مس فلزی با انعطاف بالا است. کاربرد و نقش  لایه رسانای خارجی نیز، در جلوگیری از نفوذ انواع نویز‌  همچون کابل کواکسیال در محیط اطراف کابل می‌باشد. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری کابل، جاسازی شده‌اند.

کابل آنتن

ویژگی سیم آنتن

هرکابلی، دارای امپدانس مخصوص به خود است.امپدانس به معنی مقاومت الکتریکی سیم یا کابل گفته می شود. در یک مثال ساده کابل مورد استفاده در آنتن ماهواره‌های خانگی و تلویزیون‌ها همگی از نوع  ۷۵ اهمی هستند.برای تشخیص و خرید کابل آنتن 75اهمی ، اگر به بدنه آن‌ها دقت کرده باشید، عدد امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر  بر روی آن نوشته شده‌ است. یکی از مشخصات بارز کابل آنتن، ضد نویزی در حالت گیرندگی است! به طوری که نویز نمی تواند در طول خط انتقال وارد آن شود. علاوه بر آن در طول کابل هیچ تشعشع و تابشی در حالت فرستندگی دیده نمی‌شود این به این معناست که: موج انتقالی کاملاً شیلد شده و در محافظت کامل قرار دارد.

شاید برای شما سوال شود،چرا هیچ نویزی،توانایی وارد شدن در طول کابل را ندارد؟!

علت این است که یک کابل آنتن دارای فویل‌های آلومینیومی و تورهای بافته شده از جنس مس و آلومینیوم است که حکم محافظ یا شیلد را برای کابل در برابر انواع نویز ها و… دارد. از سیم های آنتن،فقط برای تلوزیون استفاده نمی شود،بلکه در تلفن، شبکه‌های رادیویی، تجهیزات رادیویی و مانیتورینگ نظامی نیز در مقیاس متفاوت استفاده می شود.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir

انواع کابل آنتن

این محصول در انواع مختلفی در بازار جهانی موجود است که ما قصد داریم کابل هایی که در ایران هستند را به شما معرفی کنیم.هر کدوم از کابل های موجود در بازار،دارای یک حروف و یک عدد مختص به خودشون است. بیشترین کابل‌هایی که ما در کار برق و برقکاری از آن استفاده می‌کنیم به چهار دسته تقسیم می شوند:

1- کابل RG6

2-کابل RG11

3-کابل RG59

 -4کابل RG60

(نکته : شاید برایتان سوال شود،RG،مخفف چه کلمه ایی است؟! RGمخفف کلمه RADIO GUIDE به معنای راهنمای رادیویی است.)

کابل آنتن RG6

کابل RG6

این کابلها ،جزوکابل های  نسل جدید است و دارای امپدانس 75 اهمی می‌باشند. علاوه بر آن کابل دارای گیج سنگین و شیلددار است که برای کار در پهنای باند بالا وفرکانس‌های بالا بسیار کاربردی است. اگر تمایل دارید برای تلویزیون‌های نسل جدید، اینترنت و… خرید کابل آنتن انجام بدین،این سیم آنتن بهترین و یا کیفیت ترین برای استفاده است.

کابل آنتن RG11

کابل RG11

این کابل هم، مانند کابل‌ RG6 دارای امپدانس 75 اهم بوده و دارای شیلد یا محافظ سیم است. پس تفاوت این دو نوع کابلدر چیست؟؟مغزی داخل کابل در اندازه قطر متفاوت هستند. یعنی کابل RG11نسبت به RG6 قطور تر است؛ به همین دلیل کاربرد این نوع کابل آنتن در جلوگیری از افت سیگنال در مسافت‌های طولانی و ساختمان‌های بلند است.

کابل آنتن RG59

کابل آنتن RG59

یک کابل باریک و دارای گیج سبک هست که در پهنای باند و فرکانس‌های پایین کاربرد دارد. همچنین این کابل بیشتر در سیستم های دوربین مدار بسته کاربرد داشته و تقضای زیادی دارد. ساخته شدن این نوع کابل RG59 همراه با یک جفت سیم 2C برق به صورت چسبیده به‌هم سبب شد، تا کابل‌هایی ساخته شوند که ما امروزه آن ها را به کابل‌ دوربین مداربسته می‌شناسیم!!  این کابل‌ها، نقش بسزایی و بسیار کاربردی در صنعت کابل‌کشی دوربین‌های مداربسته‌ی آنالوگ دارند.

نکته مهم در انتخاب سیم آنتن

 در کابل‌کشی برای تجهیزاتی که دارای فرکانس بالاتری از 50MHZ باشند از کابل‌هایRG6باید استفاده شود. برای کابل‌کشی تجهیزاتی که دارای فرکانس پایین‌تری از 50MHZ هستند ازRG59 استفاده شود! به دلیل اینکه،کابل‌ RG59نسبت به کابل‌ RG6،دارای هادی نازک تر و کوچکتری هستند و قطعا نمی توانند کیفیت وسرعت انتقال سیگنال کابل‌ RG6 رو داشته باشند.

تاریخچه پیدایش کابل آنتن

حدود 120 سال پیش در دهه هزار و نهصد میلادی مارکنی یک شهروند ایتالیایی، با خلاقیت خود یک وسیله فرستنده ای را راه اندازی کرد که به مدت مشخص شروع به ارسال امواج رادیویی کرد. او حرف S لاتین راانتخاب کرده و پشت سر هم با امواج امواج الکترومغناطیسی ارسال می گشت. بالاخره او توانست این امواج را از دریا عبور دهد و این یک انگیزه خیلی بزرگ برای وی بود. اما این مسئله چه ربطی به کابل آنتن داشت؟!

این نتیجه گیری سبب شد که مارکنی تصمیمات بزرگتری بگیرد!!  این بار فاصله فرستنده و گیرنده را بیشتر کرد. این فاصله قرار بود بین اقیانوس اطللس باشد و آزمایش با وجود شرکت کننده های زیادی صورت بگیرد. در نهایت او نتوانست این آزمایش را به ثمر برساند اما نا امید هم نشد.سریع دست به کار شد و یک بادبادک درست کرد. (یک بادکنک حکم یک کابل آنتن !)یک سیم نازک به آن متصل کرد و بادبادک را به هوا فرستاد، در حالی که انتهای پایینی این سیم به دستگاه گیرنده وصل بود. بادکنک همچنان در آسمان به بالا میرفت وقتی به فاصله پنجاه متر زمین رسید؛ ناگهان گیرنده مارکنی به صدا در آمد و علامتهای “اس” پشت سر هم از آن شنیده شد. مارکنی و تماشاگران وقتی نتیجه را دیدن،فریاد خوشحالی کشیدن. مارکنی توانست به واسطه اولین آنتنی که ساخته بود، پیامهای رادیویی را به گیرنده و فرستنده که بین آنها اقیانوس اطلس قرار داشت، بعد از طی مسافت سه هزار و پانصد کیلومتر انتقال دهد!

کابل آنتن چیست

قیمت کابل آنتن

در حال حاضر بخاطر نوسانات ارزی کشور، قیمت سیم آنتن و سایر اجناس در بازار ایران،بسیار متغیر است. ولی شما با کمی آگاهی وهوشیاری،می توانید با یک هزینه مناسب بهترین گزینه را انتخاب کنید. چراکه محصولات سیم و کابل ایران از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار هستند. کارخانجات نیز برای فروش بهتر و رقابت قیمت و کیفیت مطلوبی را ارائه می نمایند. شما نیز سیم آنتی را انتخاب کنید که با دستگاه شما سازگار بوده و با چک کردن استاندارد محصول جهت خرید کابل آنتن اطمینان حاصل نمایید. فروشگاه تامین کابل خاجی ارائه کننده انواع کابل آنتن است، جهت سفارش با شماره های تماس فروشگاه ارتباط برقرار نمایید.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir