کابل افشان چیست ؟

به طور کلی اگر بخواهیم یک دسته بندی برای تمامی سیم و کابل  در نظر بگیریم، می توانیم بگوییم 2 نوع دسته بندی داریم. کابل مفتولی و کابل افشان!! به همین ترتیب این محصول جزو دسته بندی اصلی به حساب می آید و تمامی مدل های دیگر در زیر گروه این 2 دسته قرار میگیرند. اما کابل افشان چیست؟ معادل انگلیسی آن multicore wire بوده و از یک سری مفتول رسانا که درون یک روکش قرار دارند تشکیل می گردد. بالاترین حسن این طراحی انعطاف بالای آن است. این محصول با جنس مس وارد بازار شد و همچنان کابل افشان مسی در  صدر پرفروش ترین نوع آن قرار دارد و دلیل آن علی رغم هزینه بالا، انعطاف پذیری فلز مس بوده است. در ادامه به بررسی جامع و ارائه لیست قیمت سیم و کابل افشان می پردازیم:

انواع کابل افشان

انواع کابل افشان

در تمامی صنایع مصرف این کابل را شاهد هستیم، در این بخش به توضیح  کوتاهی از انواع این محصول پرداخته شده است. تنوع این محصول بالا بوده و مهم ترین شاخصه برای معرفی آن انعطاف بالای آن در کابل افشان انعطاف پذیر سبک، قدرت کشسانی بالا و تنوع در مواد سازنده از مس گرفته تا آلومینیوم و … اشاره کرد.


جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

1

کابل افشان قدرت

کابل افشان قدرت با تحمل فشار الکتریکی بسیار بالا که به طور معمول از فلز مس تهیه می شود. در این سال های اخیر آلومینیوم توانسته جایگاهی در بین این تولیدات پیدا کند. بدین ترتیب فلز آلومینیوم هزینه  این کابل ها را کاسته است .در این مدل از کابل افشان قدرت مفتول ها به هم تنیده شده و با یک محافظ  پی.وی.سی نارسانا، عایق بندی شده است. کابل های افشان قدرت، دارای عایق پلیمری پی وی سی(PVC) می باشد که نوع پلیمر آن(PVC/A)است.پیشنهاد می شود از کابل افشان قدرت در مکان هایی که احتمال آسیب ها مکانیکی کم است استفاده کنید. البته به این معنا نیست که در محیط های خطرزا از این این کابل استفاده نشود بلکه می توان با به کار گیری زره های مخصوص مفتولی از این نوع کابل افشان استفاده کرد.البته باید در نظر داشت که از کابل آلومینیومی افشان نیز  برای جریان های فشار قوی استفاده می شود.

کابل افشان قدرت
کابل افشان لاستیکی

کابل افشان لاستیکی

کابل افشان لاستیکی دارای یک محافظ لاستیکی بسیار حساب شده برای موارد خاصی که احتمال برق گرفتگی و آتش سوزی وجود دارد استفاده می شود. یک روکش عایق از جنس مرغوب حاصل تفکری برای بالا بردن ایمنی تحت عنوان کابل لاستیکی  افشان است. یعنی به طور قطعی برای ضد آب بودن، کشیدگی، سایش و بسیاری از موارد دیگر است. به دلیل لاستیکی بودن این کابل، امکان خطرات به 0 درصد می رسد. جدا از آن این کابل لاستیکی هم واترپروف در مناطقی که احتمال خیس شدن کابل زیاد است، بسیار کاربردی است.از مهم ترین ویژگی های استفاده از این کابل می توان به روکش لاستیکی نسوز و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد که به این علت از پر مصرف ترین انواع کابل های افشان به حساب می آید.

2
3

کابل افشان دریایی

احتملا با این مورد کمتر برخورد داشته باشید! تا به حال به این فکر کرده اید که تامین برق برای جزایر که ارتباطی با خشکی ندارند به چه صورت است؟؟ کابل افشان دریایی پاسخ چنین سوالی را می دهد! چنین کابلی قادر است در زیر آب استفاده شود و برای برق رسانی هر آنچه که زیر آب نیاز است به کار رود. از سکوی نفت گرفته تا نور پردازی طیر آب یا انتقال برق به جزایر نا شناخته! کابل دریایی در انواع مختلفی طراحی و تولید شده اند که از مهم ترین آن ها می توان به کابل کشتی، فرا ساحلی، زیر دریایی، غواصی و شناور اشاره کرد.

کابل افشان دریایی
کابل_افشان_نسوز

کابل افشان نسوز

از کابل افشان نسوز برای جوش دادن استفاده می کنند. این نوع کابل ها که با مقاومت بالایی ساخته می شوند در انواع مختلف روانه بازار شده اند. از مهم ترین انواع کابل نسوز می توان به کابل افشان عایق فلوروپلاستیک، عایق لاستیک سیلیکون، کابل بافته شده با عایق لاستیک سیلیکون، کابل چند هسته ای، عایق معدنی، سیم تفلون، سیم هواپیما و سیم دما بالا میکا اشاره کرد. تمامی انواع این کابل ها برای جوش دادن با حرارت بالا کاربرد دارند.

مقایسه کابل افشان گرد و تخت

تولید و موارد استفاده از کابل گرد بسیار رایج تر است، این در حالی است که کابل تخت به تازگی وارد عرصه تولید شده است. وقتی که نیاز بود از داده های کابل حفاظت بیشتری شود و قرارگیری آن برای عدم پیچیدن و گره خورد مطرح شد،کابل افشان تخت به عنوان یک جایگزین مناسب برای حل این چالش به تولید رسید. اکنون نیز کابل گرد به میزان قابل توجهی به استفاده می رسد و هنوز از آن در کارخانه تولید اتوماتیک، معمولی از آن استفاده می شود. قیمت کابل تخت به نسبت بیشتر بوده و از آن در موارد مهم تری چون دستگاه طبی، هواپیما ها، هم برای برق رسانی و هم برای انتقال اطلاعات به صورت داده استفاده می شود. کابل نام برده شده تغییر وضعیت در ایستایی خود ندارد و بی آنکه پیچ بخورد و جابه جا شود، باقی مانده و بهترین گزینه برای جرثقیل های سقفی است. برای آگاهی بیشتر از این مدل از کابل ها به شما توصیه میکنیم مقالات این مبحث را با کلیک بر دکمه مورد نظر آن مطالعه نمایید!

کابل افشان گرد و تخت

ویژگی های بارز کابل افشان

آیا می دانید این کابل می تواند به اندازه 12 هسته نیز باشد؟ بنابراین اگر تعداد رشته ها بیش از دوازده باشد، نمی توانید آن را کابل چند هسته ای بنامید! این کابل در مقایسه با کابل های استاندارد از نظر عملکرد بسیار مشخص هستند. یک کابل واحد تمام رشته ها را با پوشش می دهد و می تواند عملکردهای زیادی را انجام دهد. برخی از آنها ولتاژ بالایی را حمل میکنند مانند کابل افشان قدرت! با این حال ، با سیمهای مسی داخل کابل که امکان انتقال سریع را فراهم می کند. مهم ترین ویژگی ساختاری آن، انعطاف پذیری و قدرت تحمل فشار است. به طوری که بخاطر همین ویژگی ساختاری اش جزو پر فروش ترین کابل ها در ایران به شمار می آید  و بسیار تقاضا دارد. جدا از اینکه بسیار پر فروش و پر تقاضا است ویژگی های دیگری چون مواردی که لیست کردیم دارد:

بیشتر بخوانید:

تعریفی متفاوت از کابل افشان

این اصطلاح معمولاً فقط در رابطه با کابلی استفاده می شود که تعداد هسته های آن بیشتر از حد معمول است! به صورت علمی به همه کاب لهای دارای چندین هادی عایق بندی شده کاب لهای چند هسته ای هم  گفته میشود. در بیشتر موارد، “اتصال قابل استفاده” به چندین هادی مانند هادی های مثبت و منفی که برای برق DC استفاده می شوند. به عنوان مثال، کابل استاندارد سه هادی شبکه اصلی هرگز چند هسته ای شناخته نمی شود، اما کابل متشکل از چهار کابل کواکسیال در یک غلاف چند هسته ای در نظر گرفته می شود. کابل افشان گاهی اوقات برای اشاره به تعداد هادی های منفرد و نه تعداد اتصالات، به ویژه در اروپا استفاده می شود، اما کابلی با چند رسانا، کابل چند هسته ای نیست، معمولاً کابل چند رسانا یا چند سیم نامیده می شود.

با این حال، کابل های افشان نیز می توانند از طریق کابل های موجود ساخته شوند، در حالی که هسته ها پیچ خورده اند و حتی اگر کابل ها اندازه های مختلف هادی داشته باشند، یک کابل واحد تشکیل می دهند! در اکثر موارد، یک کابل افشان به منظور محافظت از کابل در برابر آسیب و نفی اثرات تداخل الکترومغناطیسی، از پوشش کابل سنگین و حساب شده برخوردار است. با این حال، در طراحی کابل افشان در واقع می توانند از این پوشش غافل شوند تا وزن کلی کابل کاهش یابد. این انتخاب کاملاً به نوع کاربردی که کابل برای آن استفاده می شود بستگی دارد.

تفاوت کابل افشان با سیم افشان

شاید تا الان فکر میکردید که فرق چندانی بین سیم  و کابل افشان نیست، در صورتی که فرسخ ها با یک دیگر فرق دارند و کسانی که این موضوع را نمی دانند، در خرید خود اشتباه می کنند، به طوری که وقتی به بازار آزاد فروش سیم و کابل مراجعه می کنند،به فروشنده می گویند که سیم افشان به آن ها بدهد، در صورتی که قطعه الکتریکی نیاز به کابل افشان دارد نه سیم آن! همین اشتباه در خرید، سبب خرابی یا ضرر دستگاه مورد نظر می شود، علتش را در ادامه متوجه می شوید، برای شرح آن باید ساختار تشکیل شده سیم افشان وکابل آن را به طور دقیق برای شما توضیح دهیم، اول به برسی سیم افشان می پردازیم:

سیم افشان

این کالا شاید در افکار عمومی اشتباه تعریف شده باشد، ولی در ساختار تشکیل شده بسیار متفاوت هستند، چرا که:

1- یک سیم افشان، تشکیل شده از یک هادی، در صورتی که کابل آن، دارای چندین هادی در هم تنیده شده می باشد. که اولین تفاوت بین آن دو در تعداد هادی موجودی می باشد که دانستن تنها همین نکته، شمارا از ضرر و زیان های مالی زیاد که در دستگاه ها و… به وجود می آید، حفظ می کند که خیلی ها همین نکته ساده را نمی دانند!

2- همانطور که متوجه شدید، سیم های افشان دارای یک هادی  است که همین قضیه سبب می شود که مقاومت  نسبت به کابل افشان کمی پایین تر باشد، اگر بخواهیم به طور دقیق تر علت را بگوییم، باید عرض کنیم که سیم ها دارای هادی از نوع جامد یا رشته ایی می باشند، چون کنداکتور هادی جامد بسیار سخت است بخاطر همین دارای اندازه عادی می باشند و اندازه معمولی مقاومت را پایین می آورد و به طوری که در برابر لرزش یا خم شدن اصلا مقاوم نیستند.

سیم افشان
کابل برق افشان

هادی کابل افشان

همانطور که متوجه شدید، کابل دارای هادی بیشتری نسبت به سیم می باشد که همین موضوع سبب میشود:

1- مقاوت کابل نسبت به سیم افشان بالاتر باشد.

2-هرچه هادی(هسته)بیشتر باشد، نقل و انتقالات سریع تر انجام می شود!

3- در هنگام جریانات، فرقی ندارد سیم باشد یا کابل، همیشه گرمای زیاد ایجاد می شود که این گرما باید هر طور شده از سیم یا کابل  خارج شود که نحوه خارج شدن گرمای هرکدام با یک دیگری متفاوت نیست و دارای خروجی گرمای خاصی می باشند. اگر گرمای به وجود آمده در سیم و کابل افشان، به طور طبیعی خواهان خارج شدن است، شرکت های تولیدی برای اینکه سیم ها یا کابل ها به خاطر گرمای به وجود آمده بسیار زیاد بخاطر جریانات،آب نشود یا اتصالی نکند، مس درون سیم افشان را طوری تنظیم می کنند که:

گرمای به وجود آمده به واسطه جرایانات از طریق مس جامد موجود در سیم یا کابل افشان به خارج سیم منتقل می شود.برای راحتر خارج شدن این گرما و آب نشدن عایق دور سیم مسی،شرکت های سازنده سیم و کابل، در ساختار از عایق الکتریکی بین سیم ها و عایق حرارتی استفاده میکند که در مقاومتش تاثیر دارد. البته این تاثیرات بیشتر در کابل صورت می گیرد و در سیم  کمی کمتر است، چرا که کابل افشان بخاطر حضور تعداد بالای هادی، ضخیم تر شده و مقاومتش بالاتر از سیم می باشد.

محیط هایی که بیشتر در آن کابل افشان استفاده میشود!

صنایع و شرکت های ضبط صدا با این اصطلاح بیشتر آشنا هستند. آن ها از کابل های افشان صوتی بیشتر استفاده میکنند! دوربین های فیلمبرداری حرفه ای از این کابل ها نهایت استفاده را می برند. مکان هایی که می توانید کاربرد هر چه بیشتر این محصول را پیدا کنید:

کنسرت، تئاترها، سالن های دیداری، استودیوهای تلویزیونی، استودیوهای ضبط صدا، spaces فضاهای کوچک نیاز به فرافکنی های زیادی دارند.

کابل افشان در هواپیما

کابل افشان هواپیما

یک هواپیما از این کابل استفاده می کند که به جمع آوری تمام توان، داده و سیگنال های A / V به رابط خلبان کمک می کند. هواپیماها فضای نسبتاً کمی برای مدیریت همه سیم های خود دارند. آنها سازماندهی بهتری می خواهند و اینجاست که انواع کابل افشان به کار می آیند. آنها این ویژگی را دارند که تمام کابلهای برق، داده و A / V را در یک کابل ترکیب می کنند. برای اولین بار، این باعث صرفه جویی در فضای زیادی می شود. هرگونه کوچکترین احتمال تداخل الکترومغناطیسی را بسیار کاهش می دهد. این امر در اطمینان از ایمنی هواپیما و مسافران و کارکنان که به طور منظم پرواز می کنند، کمک می کند.

کابل افشان تلویزیون

کابل افشان تلویزیون

 حداکثراستفاده از کابل های افشان در صنعت تلویزیون  است. آن ها این کابل ها را با توجه به نیاز خود سفارشی می کنند. این امکان را برای آن ها فراهم می کند تا بتوانند پخش های با کیفیت ارائه دهند. هنگامی که سیگنال های تلویزیونی با کمک امواج انتشار پیدا می کند، برای دریافت این سیگنال ها باید از کابل استفاده کرد که یکی از نمونه های موفق کابل در استفاده از این صنعت را می توان کابل افشان دانست. کابل افشان تلویزیون برای عملکرد روان یک استودیوی تلویزیونی ضروری هستند.از مزایای استفاده از این نوع کابل هم می توان به نصب آسان و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

 

کابل افشان در استودیو

کابل افشان استودیو

شرکت ها و استودیوهای ضبط صدا نیز در کارهای خود  از کابل های زیادی استفاده می کنند که یکی از آن ها کابل های  افشان است. برای ضبط صدا با کیفیت، می توانید چنین کابلی را برای عملکرد بهتر و راحت تر  انتخاب کنید. همچنین بهترین خروجی های صوتی و تصویری را برای شما فراهم می کند. کابل های افشان استدیو ایده آل برای فضاهای کوچک، متناسب با تمام نیازهای یک استودیوی ضبط صدا است که از مزیت استفاده از این کابل محسوب می شود. کابل های افشان در این مورد  پوشش گسترده ای دارند. عملکرد کابل های افشان به این صورت است که هرگونه تداخل فرکانس الکترومغناطیسی یا رادیویی را خنثی می کند.

قیمت کابل افشان

قیمت این محصول وابسته به مواد اولیه مورد استفاده، نیروی انسانی و هزینه های تاسیسات و …. را شامل می شود. این موارد در طی سال های اخیر بسیار نوسان داشته و نمی توان قیمت دقیقی برای محصولات در نظر گرفت. بدین منظور برای اطلاع از قیمت کابل افشان با شماره قید شده پایین صفحه تماس بگیرید. شرکت های زیادی به تولید کابل های افشان می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به سیم و کابل سیمیا، کات کابل، کابل پاسارگاد و کابل خراسان افشار نژاد اشاره کرد. شما می توانید از راهنمایی های کارشناس بخش فروش برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید و نظرراتتان  را برای ما بنویسید.