کابل برق سه فاز چیست؟

شاید تا به امروز فکر میکردید کابل برق سه فاز تشکیل شده از یک سیم مسی بسیار کلفت درصورتی که اصلا چنین چیزی نیست! به طوری که این کابل، تشکیل شده از چهار رشته سیم شامل: فاز ۱، فاز ۲، فاز ۳ و نول به همراه یک رشته مهم دیگر، یعنی سیم ارت که در جلوگیری از برق گرفتگی نقش دارد. در کابل برق سه فاز، سه سیم فاز 1 و2  و 3 دارای جریان 380 ولت هستند که به صورت متناوب عمل می کنند.

همان طور که می دانید، این محصول مورد استفاده ترین و اصلی ترین وسیله برای انتقال جریان الکتریسیته یا برق است. نکته ایی که باید حواسمان باشد، این است که کابل مورد نظر ما، باید دارای کیفیت بالا و مرغوب باشد که در هنگام نصب و هنگام استفاده آن، مشکلی به وجود نیاورد در مواقع مورد نیاز و حفظ بیشتر از کابل شیلد دار میتوان استفاده نمود.

هرچه کیفیت کابل بالاتر باشد، خطرات و ضرر های احتمالی کمتر میشود. کابل 3 فاز در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که از پر مصرف ترین آن ها می توان به کابل سه فاز مسی افشان، کابل آلومینیومی، کابل مسی خشک(کابل مفتولی یا نیمه کابل افشان)، کابل زره دار و هم چنین ضد آب اشاره کرد. جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

اجزاء کابل برق سه فاز

کاربرد کابل برق سه فاز

از کابل سه فاز بیشتر در در پروژه های مختلف صنعتی و تجاری برای روشن کردن دستگاه های صنعتی پر مصرف مانند پمپ، الکتروموتور ها، ماشین آلات برقی و تمام دستگاه هایی که به منبع برق سه فاز نیاز دارند استفاده شایانی می شود. کیفیت محصول، به عوامل مختلفی از جمله کیفیت فلزی که برای انتقال الکتریکی یا برقی در نظر گرفته شده یا محافظ هایی که به عنوان عایق سیم برق سه فاز به کار می روند، نوع اتصالات کابل ها و … بستگی دارد. کاربرد کابل برق سه فاز زیاد است. مخصوصا در پروژه های خاص و مختلف صنعتی،تجاری و… برای مثال در موضوعات صنعتی، روشن کردن دستگاه های صنعتی پر مصرف مانند پمپ های عظیم الجسه، دستگاه و ماشین آلات برقی و تمام دستگاه هایی که برای به راه افتادن به برق ۳ فاز نیاز دارند استفاده فراوانی می شود.

کاربرد مسکونی محصول

علاوه بر صنعت و تجارت، در موضوعات دیگری مثل واحد های مسکونی استفاده می شود، دلیل استفاده از آن در واحد های مسکونی چیست؟! بخاطر استفاده از آسانسور و پمپ های آب و چاه است که برای به کار گیری تمامی این ها، نیاز به کابل و برق سه فاز است، پس نتیجه می گیرم که این محصول از آنچه که فکر میکنیم کاربردی تر است! برای مثال، یکی از مهم ترین کاربرد کابل برق 3فاز، در بیشتر جاهایی که میشناسیم بخاطر این است که این کابل جزو کابل های فشار قوی می باشد و برای انتقالات الکتریکی و برقی با ولتاژ بسیار بالا، بسیار مناسب می باشد.

 

کاربردخانگی
کاربرد کابل برق سه فاز

رنگ بندی کابل برق سه فاز

یکی از بهترین راه های شناخت فازهای متفاوت کابل سه فاز استفاده از استاندارد رنگی IEC 60446 است. طبق این استاندارد جهانی فاز S رنگ قرمز، فاز R رنگ زرد و فاز T رنگ آبی است. البته این نکته نیز مهم است که اگر بخواهید از استاندارد چین استفاده کنید به ترتیب از رنگ زرد، سبز و قرمز باید استفاده شود. اما متاسفانه در ساخت آن ها معمولا از رنگ های استاندارد استفاده نمی شود.

رنگ_برق_سه_فاز

نحوه نصب کابل برق سه فاز

به دلیل اینکه این کابل جزو کابل های فشار قوی است، نحوه نصب آن ها یا به صورت دفن در زمین انجام میگیرد. راه دیگری نیز برای نصب وجود دارد که توسط افراد خبره و متخصص انجام می یرد. آن ها کابل را داخل کانال های مخصوص نصب می کنند که نیاز به مهارت زیادی دارد. نصب محصول بسیار حساس است و باید در انجام آن دقت لازم را جهت جلوگیری از ضرر های مادی و جانی انجام شود.
شاید برایتان سوال باشد که ما در زندگی روزمره مان، مخصوصا در خانه ایی که زندگی میکنیم، به چه شکل از کابل برق سه فاز استفاده میکنیم؟!
همان طور که میدانید، نود ونه درصد خانه های ساخته شده، چه ویلایی و چه آپارتمانی، از کابل های برق سه فاز خانگی تشکیل شده است. که نحوه اتصال آن به خانه به دو صورت ستاره ایی یا اتصال مثلثی است. نحوه اتصال رشته های سیم برق در هر دو متفاوت است و تفاوت اصلیشان، درنوع اتصال است. به طوری که یک اتصال به همراه نول انجام میشود، دیگری بدون نول متصل میشود. اگر بخواهیم اتصال مورد نظرمان دارای سیم نول باشد، باید اتصال کابل سه فاز به صورت ستاره ایی انجام بدهیم، چرا که باعث به وجود آمدن اختلاف فاز 120درجه ایی بین فاز1و2و3 آن می شود. اگر بخواهیم اتصال مورد نظرمان، دارای سیم نول نباشد، میتوانیم اتصالات کابل های برق 3فاز راه به صورت مثلثی انجام دهیم. همان طور که گفته شد در برق ساختمان نیز کاربرد فراوانی دارد. نحوه نصب آن نیز به این صورت است که کل برق ساختمان را روی یک کابل برق وصل کنید و سپس به یک کلید فرمان آن را متصل کنید و هم چنین از یک محافظ نیز برای اطمینان بیشتر استفاده کنید. در این صورت برق ساختمان در مقابل نوسانات برق محافظت می شود.

کابل برق سه فاز

مزایا کابل برق سه فاز

اولین ویژگی که می توان برای آن در نظر گرفت همانطور که گفتیم، برای راه اندازی وسایل صنعتی بسیار بزرگ تنها کابلی که میتواند برق مورد نیاز را با ولتاژ تعیین شده تامین کند، همین محصول است. این کابل به خاطر ویژگی فشار قوی، به راحتی میتواند هر دستگاه غول پیکری را به کار بیندازد.
دومین ویژگی را برای خرید کابل برق 3 فاز میتوان این گونه تعریف نمود: برای راه اندازی دستگاه بزرگ می شود از کابل برق تک فاز هم استفاده کرد! ولی چون فشار قوی نیست قدرت کارکرد دستگاه بسیار کاهش پیدا میکند. بدین خاطر دستگاه شاید در بعضی مراحل انجام کار داغ کند و به آن فشار وارد شود. که دلیل آن به خاطر عدم وحود ولتاژ برق کافی است که سبب می شود دستگاه برای انجام کار هایش به زور بیشتری نیاز داشته باشد. ولی در کابل برق سه فاز اینگونه نیست، برای مثال، اگر از بین فاز های 1و2و3 موجود در کابل، یک کدام انتقال برق را انجام ندهد، دو فاز دیگری برای انتقال برق کارشان را انجام می دهند و دستگاه مورد نظر، عملا برای انجام کار سبک یا سنگین، کم نمیارود و به دستگاه فشاری وارد نمی شود.

معایب کابل برق سه فاز

  1.  نصب این کابل بسیار حساس بوده و حفظ ایمنی و رعایت دقیق نکات آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای هر شخصی که دقت کافی نداشته باشدممکن است برق گرفتگی رخ دهد و بخاطر فشار قوی بودن کابل، حتما آسیب جسمی شدید یا مرگ را تجربه خواهد کرد.
  2. نصب آن بسیار سخت و خطرناک بوده و باید توسط افراد بسیار مسلط و خبره صورت گیرد. در غیر این صورت به هیچ عنوان کارآموز و یک شخص معمولی توان نصب این کابل را نخواهند داشت.

قیمت کابل برق سه فاز

جهت اطلاع از قیمت کافی است با شماره درج شده فروشگاه تماس حاصل نمایید. قیمت محصولات فروشگاه به دلیل نوسانات بازار قابل درج نیست. برای کسب اطلاع بیشتر و یا بیان سوالات خود با متخصص بخش فروش در ارتباط باشید. فروشگاه تامین کابل خاجی ارائه دهنده انواع کابل برق سه فاز و سایر محصولات الکتریکی در حوزه انواع سیم و کابل در سرتاسر کشور می باشد.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir