دلیل نامگذاری کابل تخت

در گروه بندی که برای انواع کابل ها ایجاد شده، 2 دسته اصلی وجود دارد! کابل مفتولی و کابل افشان. محصول مورد نظر ما در گروه دوم یعنی نمونه افشان قرار می گیرد  باید بدانید که همین کابل افشان زیر شاخه های زیادی دارد و یکی از آن ها کابل تخت می باشد. اساسا کابل هایی در این رده بندی قرار گرفته اند که از مجموعه مفتول های رسانایی تشکیل شده اند. دلیل نامگذاری کابل تخت چیست؟! در گروه بندی اصلی یکی از پرکاربرد ترین کابل ها شبکه افشان است که در ابتدای تولید به صورت کابل گرد استفاده می شد اما کماکان با شکل گیری دستگاه ها و ابزار های پیشرفته تر نیاز به استفاده از کابلی بودیم که انعطاف و وزن کمتری داشته باشد و در اثر کشیدگی مقاوت از خود نشان دهد. به همین ترتیب کابل تخت بهترین گزینه ای بود که بهترین کارایی را برای ما تامین می کرد.

جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

کابل تخت چیست؟

تراول کابل از مواد اولیه مختلفی بسته به قیمت و مصارف مختلف چون فولاد ضد زنگ، فلزات خاص، فولاد کربنی و … تولید می شود. گوشه های کابل میتوانند به شکل لبه های گرد طبیعی و مربع شکل یا دور کامل، گوشه شکسته، مربع و شعاع کنترل شده  طراحی شوندو عرض آن تا  1:5 میرسد. انواع کابل تخت در ابتدای فرایند سفارشی از طریق یک سری عملیات مهندسی شده بر طبق مصارف مختلف به شکل تخت در می آیند. کابل تخت در اندازه های متنوعی چون کابل آلومینیومی  ، کابل شیلد دار و … طراحی و تولید می شوند که از پرمصرف ترین آن ها می توان به 4، 8، 12، 16، 20 و 24 رشته اشاره کرد. هر کدام از انواع کابل های تخت برای کاربرد خاصی استفاده می شوند.

کابل تخت افشان

مقایسه کابل تخت افشان با کابل گرد افشان

معمولا از نمونه گرد در مسیر های کوتاه  استفاده می کنند. این در حالی است که برای مسیر های طولانی و نیاز به کشیدگی زیاد از مدل های تخت استفاده می شود.

مقاومت هر دو محصول بالا در نظر گرفته شده است و قادر به تحمل ولتاژهای بالایی از جریان الکتریکی هستند.

قابلیت کشسانی و انعطاف در هر دو مدل وجود دارد اما در کابل تخت این ویژگی پر رنگ تر شده است.

مفتول داخل محفظه که عایق پوششی آن را به صورت غشا در برگرفته است از تماس با هم حفاظت می کند وبا عبور جریان برق گرما بر دیگر اجزای موجود تاثیر ناپذیر می شود!!

سیم تخت

کاربرد کابل تخت چیست ؟

پیشینه ای که کابل گرد دارد بسیار طولانی تر است، اما مقاومت و ساختار مطمعنی که برای محصول مورد نظر ما بعد به وجود آمدن نیاز در صنعت شکل گرفته باعث شده تا کارایی بالایی را در اختیار ما قرار دهد و به این منظور مصرف آن به سرعت افزایش پیدا کرده است. از مهم ترین موارد استفاده از آن می توان به کابل تخت جرثقیل اشاره کرد که بسیار کلیدی توانسته در صنعت و تولید صنایع کمک شایانی عرضه دار. انتقال و اتصال جریان برق به جرثقیل ها کار آسانی نیست و این فرایندی است که یک کابل تخت به آسانی متحمل آن می شود. مطالعاتی که انجام شده آماری را ارائه می دهد که بیانگر این است که در 5 سال اخیر تولید کابل تخت به نسبت افزایش چشم گیری داشته است. این به این معنا است که این محصول توانسته در بین مصرف کنندگان صنایع برقی نه تنها مقبولیت عام را به دست آورد بلکه به شهرت و یک نیاز جدید تبدیل گردد!

کابل تخت جرثقیل

باید عنوان کرد که نمونه جرثقیل هایی که از آن صحبت میشود اکثرا جرثقیل های سقفی ، ضد انفجار و بازویی هستند که جدیدا در صنایع به کار گرفته می شوند و شاید خیلی در پیش چشمان ما دیده نشوند و یا با آن ها سر و کار نداشته باشیم . کابل تخت جرثقیل به منظور بهره جویی جهت رساندن جریان برق به جرثقیل است که برای نظارت و هدایت درست به استفاده رسیده اند .

2 کاربرد اساسی برای کابل تخت جرثقیل وجود دارد! اگر دقت کرده باشید در جرثقیل های سقفی حجمی از کابل به آن آویزان شده است. باید بدانید که این حجم از کابل 2 وظیفه اساسی و مهم را برای جرثقیل سقفی ایفا می نماید :

 1. رساندن میزان بالایی از جریان برق به جرثقیل
 2. کنترل و فرمان دهنده به جرثقیل برای انجام کار

بدون کابل تخت جرثقیل، نمی توان قدرت و انجام کار را برای جرثقیل تصور کرد . شاید برایتان سوال پیش آمده باشد چرا این نوع کابل برای جرثقیل انتخاب و تولید شده است؟؟ در جواب باید گفت مهم ترین عامل هزینه به صرفه و پایین آوردن قیمت کابل تخت برای این محصول است. این کابل به سادگی می تواند قدرت لازم برای انجام وظایف برای آن تامین نماید. این جرثقیل ها برای جنبش و تکان ساخته شده اند و این موضوع با ساختار کابل تخت که در کشیدگی و انعطاف حرف اول را میزند بهترین انتخاب می باشد.

 

تامین برق مورد نیاز توسط کابل جرثقیل به چه صورت انجام می پذیرد؟؟

کابل به همراه C-rail

رایج ترین روش در این حوزه کابل و C-rail است. کابل ها به شکل آکاردئون بر روی C-rail به حرکت گماشته می شوند و به وسیله آن به حرکت در می آیند. این یک روش آسان است که صرفه جویی در هزینه ها دارد.

Bus bar

این روش برای موارد خاصی انجام میشود، موارد استفاده از آن محدود به جرثقیل های دروازه ای، بازویی و سفی است. لغزش زغال جاروبک و شینه مسی بر هم سبب این عملکرد می باشد.

کابل جمع کن

وقتی فضای مناسب و فضای کافی برای استفاده از روش های پیشین را نداشته باشیم از این روش برای کابل تخت آسانسور استفاده می کنیم. این روش تنها برای جرثقیل دروازه ای به کار می آید.

کابل تخت آسانسور

یکی از حساس ترین کاربرد ها این کابل به استفاده در آسانسور در نظر گرفته شده است. چون در بخش حیاتی سیستم آسانسور قرار دارد و حفظ ایمنی آن بسیار مهم است. بنابر این حرف توصیه می شود که از بهترین برند های مطلوب بازار دراین عرصه استفاده شود. کابل تخت آسانسور با رشته بالا استفاده می گردد و پایین تر از دوازده رشته جهت حفظ ایمنی و عدم در هم تنیدگی کابل ها پیشنهاد و سفارش نمی شود. برای شما که تجربه استفاده از آسانسور را داشته اید، عینا دیده اید که تمام خواسته ها و  دستورات شما با سیستم برق رسانی درون آسانسور انجام میگیرد، این خواسته ها تماما به وسیله ابل تخت برای آسانسور طراحی گشته است .

کابل تخت آسانسور

چرا استحکام کابل تخت آسانسور مهم تلقی میشود؟! باید بدانید این محصول چون پیوسته در حال کشیدگی و جابه جایی در محفظه در نظر رفته شده آن درون آسانسور است، خیلی مهم است که بتوانیم ثبات آن را حفظ کنیم. تعداد رشته های کابلی که برای این فعالیت استفاده میشود باید بالای 13 رشته باشد! میپرسید چرا؟؟

چون به غیر از دلایل فنی باید گفت کابل تخت آسانسور اگر سبک باشد به راحتی گره میخورد، این رشته های بیشتر وزن کابل را تامین خواهند کرد. حال وظیفه اصلی این کابل تخت چیست؟ چه کارایی دارد؟برای ارتباط کنترلی بین فرمانی که به آسانسور داده میشود و آن بخش حرکت لازم است تراول کابل استفاده کنیم.  سیگنال حرکتی لازم است به دقیق ترین شکل ممکن جابه جا شود، در این کابل ها به خاطر تقسیم بندی هایی که بر روی بدنه آن صورت گرفته است کمترین تداخل جریان الکتریک را خواهیم داشت.

تراول کابل میتواند یک ارتباط حیاتی بین کابین آسانسور و کنترل کننده به وجود آورد، در آسانسور های نرمال تمام اطلاعات نیرو و سیگنال به وسیله آن انتقال داده میشود و 95% آن ها همگی در یک قسمت نصب خواهد شد و بیشتر آن ها قابلیت تعویض شدن را دارند و به راحتی خراب نخواهند شد. سیم کشی آن به صورت تخصصی و چند رسانایی که مدام در حال حرکت است انجام میشود.جا به جایی کابل ها درون آسانسور با توجه به استفاده مکرر آن بسیار بالاست، کابل ها گرمای خیلی زیادی تولید میکنند چون پیوسته آسانسور در حال حرکت است، بالا پایین میشود و داغ می کند، از مزایای تراول کابل این است که سطح تماس زیادی با محیط اطراف دارند، این طراحی سبب میشود گرما به راحتی با محیط تبادل شود. طول عمر مفید این کابل ها اگر از کابل 24 رشته استفاده شود بیست سال تخمین زده می شود.

هادی استفاده شده از جنس مس میباشد،که قابلیت خم و راست شدن خوبی به کابل می دهد. عایق بندی آن از جنس PVC با درجه بالا استفاده می شود که دوام آن همگی در آزمایشگاه تست میشود. در برخی از نمونه ها لایق عایق با الاستومتر ترکیب میشود تا عمر و انعطاف پذیری بیشتری پیدا کند. غلاف بیرونی کابل تخت از پی وی سی مخصوصی ایت که با ترکیب الاستومری به وجود آمده و معمولا رنگ آن مشکی است.

ویژگی کابل آسانسور

کیفیت محصول با برسی دقیق که تحت نظارت تیم متخصص طبق دستور عمل ها  و استاندارد های کیفیت بین المللی جمع آوری شده انجام میشود. شرکت های معتبر قبل از انجام تحویل نهایی برروی چندین پارامتر کیفیت آزمایش میشود. برخی از کابل های آسانسور برای انتقال برق ماشین جرثقیل و … نیز مناسب هستند. ویژگی کابل آسانسور چیست؟

 1. قدرت عملکرد قابل توجه
 2. نصب آسان
 3. عایق بندی درست و ایمنی بالا
 4. مقرون به صرفه و با کیفیت
 5. ضد رطوبت و منعطف
 6. سایز بندی استاندارد
کابل تخت آسانسور

ویژگی های انحصاری کابل تخت

 1. استفاده از تراول کابل به ما این امکان را میدهد که وزن سیم را تا حد زیادی پایین بیاوریم. ویژگی کاهش قطر و حجم سبب شده تا از آنها در فضاهای کم به کار روند. در خصوص فضای اشغالی باید گفت در مقابل سایر کابل ها 50 درصد کاهش فضا را ایجاد میکند.
 2. ساختار کابل تخت بسیار محکم و مقاوم طراحی شده به طوری که برای نگهداری آن ها به ابزار دیگری احتیاج نیست.
 3. طراحی این کابل به نسب ثبات خوبی در برابر شرایط آب و هوایی چون رطوبت دارد.
 4.  هادی به کار رفته در کابل تخت با توازن و یک اندازه در تمام کابل تقسیم شده است که باعث کیفیت بیشتر و دوام بالاتری میشود.
 5. در تراول کابل ما شاهد یک سطوح بیشتری از کابل هستیم که در صورت بالا رفتن دمای کابل به راحتی اتلاف حرارت به وجود می آید.
 6. کابل های تخت جرثقیل و نمونه های دیگر با روکشی مقاومت دسته بندی میشوند که ضمن حفاظت کامل از کابل در هنگام کار بر روی هم ساییده نشده و از بین نمی رود.
 7. در صورت ایجاد خراش و آسیب به کاور کابل که از جنس Flexx-Sil from است؛  این محافظ قابل ترمیم و اطلاح بوده و به راحتی جایگزین می شود.
 8. انعطاف پذیری کابل تخت ذاتا بیشتر بوده و به خاطر نازک بودن قطر کابل قابلی بیشتری برای کشیدگی و مقاومت از خود نشان می دهد.

قیمت کابل تخت

برای تهیه این محصول با مشخص کردن مدل و قطر مورد نظر این کابل، با شماره تماس درج شده در پایان مطلب تماس بگیرید، کارشناس بخش فروش راهنمایی لازم را برای خرید محصول ارائه خواهد داد. قیمت کابل تخت را به دلیل نوسانات بازار به طور دقیق نمی توان عنوان نمود. بدین جهت با ما در تماس باشید. فروشگاه سیم و کابل خاجی با 9 سال سابقه کار در فروش کابل تخت آماده خدمت رسانی و ارسال سریع محصولات موردنظر شما خواهد بود.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir