کابل جوشکاری

کابل جوشکاری چیست

کابل جوشکاری به عنوان پر کننده شکاف و اتصال دائم فلزات در مدارهای جوش الکتریکی به کار برده می شود. در تولید این سیم و کابل از یک هادی رسانا و یک عایق حرارتی استفاده شده است. رنگ روکش کابل های جوش ، قزمز می باشد و جنس کاور آن از ترموست می باشد. اما دلیل استفاده از این جنس مقاومت ترموست در مقابل پاشیدگی های جوش و حرارت می باشد و با کابل آلومینیومی  کابل فرمان ، کابل شیلد دار  کمی تفاوت دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های کابل جوش ، عبور حداکثری جریان الکتریکی است. این ویژگی کابل را قدرت کابل جوش نیز می گویند. کابل جوش انعطاف بالا و دوام بسیار مناسبی دارد.
دمای مناسب کابل جوش 25 تا 30 درجه سانتی گراد است و اگر دما بالاتر از این مقدار باشد ، قدرت کابل را را کاهش میدهد.
طول کابل جوش با میزان انتقال جریان الکتریکی رابطه معکوس دارد. یعنی هر چه طول کابل جوش کوتاه تر باشد ، جریان الکتریکی بیشتری را از خود عبور می دهد.
هادی رسانای کابل جوشکاری از مس تشکیل شده است. فلز رسانای مناسبی است اما باز هم مقداری کمی مقاومت در جریان دارد. در صورتی که قطر کابل کم باشد باعث بیش از اندازه گرم شدن کابل و احتمال آتش سوزی نیز می شود.

جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

انواع کابل جوشکاری

کابل جوشکاری کلاس K : این کابل  دارای استرند یا رشته‌های 30  AWGمی باشد. کابل جوش کلاس K معمول و متداول ترین کابل جوشکاری می باشد. روکش این کابل به رنگ قرمز و یا مشکی است.

کابل جوشکاری کلاس M : این کابل دارای استرند یا رشته های 34AWG می باشد. کابل کلاس M بسیار منعطف تر و بادوام تر است و از روکش فلوئورسنت تولید می شود. اما قیمت این کابل در حدود 30 تا 40 درصد گران تر از کابل کلاس K می باشد.

 

فهرست مطالب

تضمین کیفیت
تضمین قیمت
مشاوره رایگان
امکان خرید حضوری 
ارسال به سراسر کشور
استعلام قیمت و موجودی

کاربرد کابل جوشکاری

اکثرا از این کابل جوشکاری  برای موارد خاص و حساس در مدار الکتریک استفاده می شود . در ادامه به بررسی 2 نمونه از کاربرد آن می پردازیم:

  1.   مقاومت

نمونه ی اول برای جوش دادن دو بخش از مقاومتی که گرمای نقطه جوش لازم را به وجود می آورد  استفاده می کند. در بین دو سطح فلز مورد نظر آمپر بسیار کم می شود و شخص فنی کار میزانی از الکتریسیته را که با آمپر زیاد همراه دارد از یکی از سطوح با کابل جوشکاری به سطوح دیگر منتقل می کند. این موضوع سبب می شود سطوح دربرابر این میزان آمپر پایدار کنند و با استفاده از این خاصیت حرارت زیادی تولید می شود که خود باعث جوش دادن سطح ها به همدیگر می شود.

 

کابل جوش مقاومت
کابل جوش ARC

2.  A.R.C

در نمونه ی دوم همانطور که از نام لاتین آن مشخص است با استفاده از یک آرک یا به فارسی کمان این اتصال را به وجود می آوریم . و نسبت به مورد قبلی پیچیدگی بیشتری در نوع خود دارد . ما از قدرت جوش کمان را با الکترود ایجاد می کنیم. قوس الکتریک نام برده شده الکترود را آب کرده و باعث ایجاد کمان می شود، در این روش معمولابرای بالا بردن پایداری از گاز مخصوص نیز استفاده می کنند. این نوع کابل برای برای متصل شدن، با وسیله ای به نام آرک یا کمان، عمل جوش انجام می گیرد. میزان پیچش سیم این نوع کابل از کابل جوش مقاومت بیشتر است. همین امر سبب افزایش مقدار میزان گرما و آمپر در طول کابل و محل جوش می شود.

جدول ظرفیت آمپر کابل جوشکاری بر اساس ابعاد

ابعاد قطر کابل AWG
میزان آمپر متحمل
4315
3275
2235
1300

کابل جوش افشان

این دسته از کابل ها به شکل کابل افشان به تولید میرسند و تنوع آن را در انتخاب مواد اولیه در ساخت محصول به وضوح خواهیم داشت. کابل آلومینیومی جوش و کابل جوشکاری مسی پرکاربرد ترین آن ها هستند. همیشه بهترین انتخاب کابل ها جنس مس خواهد بود که بهترین کارایی را به ما ارائه خواهند داشت اما هزینه تمام شده آن بالا خواهد بود. به این ترتیب توصیه میشود اگر هزینه بالای کابل مسی را در اختیار ندارید، کابل آلومینیوم مرغوب را جایگزین آن کنید.

عایق بندی و پوشش در فروش کابل جوشکاری اهمیت به سزایی دارد.هرچه این عایق مرغوب تر باشد قیمت کابل جوش نیز بالاتر می رود. در این دسته از کابل ها پوشش خارجی کابل به اندازه هسته رسانای داخلی ارزش بالایی دارد. چراکه در حین انجام عملیات با حرارت زیاد، حالت کشیده شدن و شرایط سخت کارگاهی مواجه خواهیم بود که هیچ سیم و کابل دیگری بدون محافظت در آن شرایط دوام نخواهد داشت.

ویژگی هایی که برای عایق  کابل جوشکاری افشان در نظر گرفته شده شامل واترپروف بودن، مقاومت در برابر حرارت، پایداری در مقابل مواد خورنده شیمیایی و شرایط کارگاه باشد. موارد استفاده از کابل جوش افشان در محیط های خطرناک صنعتی مانند کارخانه جات، کوره های مذاب، موتورخانه، ساخت انواع ماشین آلات و … میتوان دانست.

کابل جوش افشان

جنس کابل جوش لاستیکی

کابل جوش لاستیکی یک نوع هادی الکتریکی جریان جوشکاری، با ویژگی های انحصاری است که به منظور استفاده خاص ساخته میشود. اغلب در نوع مرغوب آن از یک سری رشته های بسیار باریک مس بهره برده می شود( قیمت کابل جوشکاری به مواد سازنده آن رابطه مستقیم دارد) که مجموعه ای از آن ها درون ژاکتی عایق، با دوام و انعطاف پذیر پیچیده و به تولید می رسد.

کابل جوش لاستیکی

بالاترین مقاومت در برابر شرایط مواجه شده کارگاه و صنعت از طریق کابل جوش لاستیک تامین خواهد شد! در این نمونه از کابل غشایی از جنس لاستیک برای حفاظت هرچه بیشتر از آن پیرامون هسته مرکزی را فراگرفته و مقاومت آن را چندین بربر افزایش می دهد. انواع مختلفی از کابل جوش لاستیکی در بازار موجود است. این کابل ها بر اساس استفاده های گوناگون به فروش می رسد. اگر با شرایط سخت کارگاهی مواجه نیستید لزومی برای هزینه بالای این کابل قدرتمند نخواهید داشت. به طور کلی کابل جوش لاستیکی برای شرایط طاقت فرسا محیط های بسیار خطرناک ساخته شده است. شرایطی چون دمای بسیار زیاد گرما، خمیدگی و خراشیدگی، مواجه با مواد اسیدی، شیمیایی و …

سوال اینجاست، در چه مواردی از کابل جوش لاستیک استفاده میکنیم؟! از کابل جوش لاستیکی زمانی استفاده می شود که میزان آمپر از حد معمول بالاتر باشد. در حین استفاده از این نوع کابل جوش به علت کشیدگی کابل در حین کار، قابلیت خمیدگی بالایی برای این کابل در نظر گرفتند.

حداکثر مقدار آمپر برای کابل جوشکاری

هر کدام از کابل های موجود در بازار برای یک میزان آمپر مشخص شده است، کابل جوش نیز از این موضوع استثنا نیست! یک مقدار مشخصی از جریان برای انتقال در این کابل ها به صورت استاندارد در نظر گرفته شده است. بیشینه این میزان را ظرفیت آمپر کابل جوشکاری می خوانند. این در حالی است که در این نوع از کابل حرارت و گرما نقشی پر رنگ بر عهده دارد و می بایست با میزان ظرفیت آمپر کابل یک هماهنگی و تعادل وجود داشته باشد.

ممکن است در کابل های متفاوت شناخته شده دیگر این موضوع اهمیتی نداشته باشد! اما در کابل های جوش این موضوع  بسیار مهم است و کابل باید از ظرقیت کافی برخوردار باشد. بنابر آمپر موجود در جریان کابل اندازه کابل ها مختلف می باشد و رابطه مستقیمی بین این اعداد یعنی آمپر و اندازه وجود دارد! بسته به دستگاه جوش شما، و سایر نیاز های محل جوش این ارقام مشخص می شود.

قطر مناسب کابل جوش

کابل های جوش موجود در بازار دارای چه مقدار قطر میباشند؟ شاید از نظر تنوع مانند کابل های دیگر از نوع دیگر نباشد ولی از نظر قطر دارای تنوع بیشتری هستند! اندازه ها با اندازه گیری اندازه سنج آمریکایی (AWG) اندازه گیری می شوند. هرچه قطر کوچکتر باشد، عدد اندازه بزرگتر است. متداولترین اندازه ها 4/0/3/0/2/0/1، است. قطر کابل جوشکاری و سطح مقطع حاصل از رشته مس باید افزایش یابد. این مفهوم مشابه جریان آب از طریق یک شلنگ است. برای حمل حجم بیشتری از آب به یک شلنگ با قطر بزرگتر نیاز است. برای آبیاری باغچه خود از یک شلنگ کوچکتر استفاده می کنید، در حالی که آتش نشانی برای مقابله با آتش از یک شلنگ بسیار بزرگتر استفاده می کند!!

آمپیسیته” کابل جوشکاری، که به عنوان ظرفیت جریان یا درجه ولتاژ آمپراژ نیز شناخته می شود، به حداکثر مقدار جریان الکتریکی گفته می شود که یک کابل می تواند با اطمینان انجام دهد. علاوه بر سطح مقطع ، سایر عواملی که بر ظرفیت سیم جوش تأثیر می گذارد عبارتند از طول آن، درجه اهم (به عنوان مثال، درجه مقاومت)، درجه حرارت مواد عایق و دمای محیط. کابل های کوتاهتر می توانند جریان بیشتری نسبت به کابلهای بلندتر با قطر یکسان داشته باشند.

دمای مناسب کابل جوش

کابل جوشکاری اغلب با دمای هادی 75 درجه سانتیگراد (167 درجه فارنهایت)، 90 درجه سانتیگراد (194 درجه فارنهایت) یا 105 درجه سانتیگراد (221 درجه فارنهایت) درجه بندی می شود. در حالی که سیم مسی خود می تواند دمای بالای تولید شده توسط آمپراژهای بالاتر را قبل از ایجاد آسیب تحمل کند، عایق محافظ آنها ذوب می شود. کابل های جوش نیز اغلب با دمای محیط 30 درجه سانتی گراد (86 درجه فارنهایت) درجه بندی می شوند. دمای بالاتر محیط می تواند توانایی آنها را برای دفع گرما در محیط اطراف کاهش دهد و در نتیجه قدرت آنها را کاهش دهد. علاوه بر این، چندین کابل بسته شده محکم در کنار هم می توانند توانایی آنها در دفع گرما را کاهش دهند. چندین کابل باید کمی از هم فاصله داشته باشند.

ابعاد پر کاربرد کابل جوش

کابل های جوشکاری در ابعاد و اندازه های متنوعی طراحی شده اند که از مهم ترین و پر کاربرد ترین آن ها می توان به کابل جوش 14، 16 و 12 اشاره کرد

کابل جوش 12

کابل جوش لاستیکی

کابل جوش 16

کابل جوش لاستیک

کابل جوش 14

فروش کابل جوش

مقاومت کابل جوش

در بحث کاربردی بودن تمامی کابل  موجود در بازار با انواع قطر، باید بگوییم که یکی پس از دیگری کاربردی تر هستند! علت بخاطر این است که هرچه قطر کابل های جوش ما بیشتر می شود، کاربرد و استفاده از آن هم بیشتر میشود و عملا کابل های جوشکاری با قطر زیاد، برای انجام کار های بزرگ و سنگین است و مناسب کار های کوچ و پیش و پا افتاده نیست. حال از نظر مقاومت برای خرید کابل جوشکاری به برسی بیشتری بپردازیم.

این کابل ها از نظر مقاومت بسیار عالی هستند، ولی درجه کیفیت تمامی شان با افزایش قطر بیشتر می شود. یعنی برای مثال کابل جوش 16 را نمی شود از نظر مقاومت با کابل جوشکاری با قطر 90مقایسه کرد، چرا که مقاومت هرکدام بخاطر کاربردشان است، اگر بخواهیم شفاف تر توضیح دهیم، باید بگوییم که برای مثال مقاومت کابل جوشکاری با قطر 16 بخاطر کاربردی که دارد دارای مقداری ثابت است و هرچی قطر کابل افزایش یابد طبیعتا هم دارای کاربرد بیشتری است، هم دارای مقاومت بیشتر!

تحمل مقدار حرارت کابل جوش

البته این نکته را هم باید بگویم که، هرچه طول قطر کابل جوشکاری افزایش یابد، مقاومت و مقدار حرارتی که تحمل می کند نیز افزایش می یابد. شاید برای شما سوال پیش آید که منظور ما از مقدار حرارتی که تحمل می کند چیست؟ یعنی اینکه چون از این نوع کابل ها در فعالیتی هایی همانند جوش دادن دو فلز به یک دیگر استفاده می شود، همین نوع فعالیت سبب حرارت به وجود آمده در طول مسیر کابل می شود که حرارت به وجود آمد نباید بیش از اندازه تحمل عایق کابل باشد.

به این دلیل که اگر حرارت بیش از اندازه توان عایق آن باشد، کابل آب شده یا به زبان تخصصی تر ذوب میشود و این ذوب شدن می تواند ضرر مالی به دستگاه هایی که در اطراف کابل  به وجود بیاورد. در خرید کابل جوشکاری موردنظر سعی کنید نمونه ای خریداری کنید که برای کار مورد نظرتان ساخته شده باشد و کابلی را نخرید که مناسب کار مورد نظرتان نیست.

کابل جوش
کابل افشان جوشکاری

معرفی کابل جوشکاری

تنوع این محصول بسیار زیاد است و براساس معیار های متفاوت میتوان آن را در یک دسته بندی قرار داد. در این قسمت قصد داریم دو دسته کلی و مشخص را برای این فراورده ذکر نماییم :

  1. Class K
  2. Class M

کابل جوش class K  از رشته یا استرند های awg 30 تشکیل شده است که از معمولی ترین نوع کابل جوش محسوب می شود اما از رایج ترین و پر مصرف ترین نوع آن نیز هست. رنگی که برای کاور آن شناخته می شود سیاه و سرخ است. قیمت کابل جوشکاری این مدل بسیاربه صرفه تر است.

اما شماره دو! کابل جوشکاری class M از رشته awg 34 ساخته شده است و نسبت به نوع قبلی بادوام تر است و انعطلاف پذیری بیشتری دارد. این محصول قیمت بالاتری به نسبت اولین گزینه دارد و دلیل آن کیفیت بالا و انعطاف بیشتر آن می باشد. کاور این نمونه به صورت فلورسانس در نظر گرفته شده است.

کابل جوش

راهنمای انتخاب کابل جوشکاری با کیفیت

چرا کیفیت کابل اهمیت دارد؟! یک کابل مناسب به اندازه سایر قسمتهای سیستم جوشکاری حائر اهمیت است. چون کابل جوش وظیفه کاربرد کلی دکل جوشکاری را بر عهده دارد و جریان بسیار بالایی را از جوشکار به بخش ایجاد جوش منتقل می کند. اگر حتی اندکی در کابل اختلال ایجاد شود، نمی توانید به درستی جوشکاری کنید.همچنین، یک کابل ضعیف تر ممکن است باعث حوادث خطرناکی شود که منجر به آسیب جانی شود. در اینجا برخی از خصوصیات مهم یک کابل جوشکاری ایده آل را مورد برسی قرار میدهیم:

امنیت و دوام

 همانطور که قبلاً ذکر شد، هنگام کار با دستگاه جوشکاری با ظرفیت بالا، به یک کابل محکم و بادوام احتیاج خواهید داشت. ما به شما پیشنهاد می کنیم کابلی با بالاترین مقاومت در برابر دما و ظرفیت حمل جریان دریافت کنید تا با گذشت زمان آسیب نبیند.

طول کابل جوش

 احتمالاً طول تنها ویژگی است که به طور مستقیم بر کاربرد کابل تأثیر می گذارد. کابل کوتاهتر دارای ظرفیت حمل قدرت بسیار کم است در حالی که کابل بلندتر برای کارهای کم مصرف مناسب است زیرا نمی تواند ولتاژ بالا را حمل کند.

فروشگاه تامین کابل خاجی  بهترین کابل های جوشکاری را برای شما معرفی میکند که هم اکنون می توانید خریداری کنید. از آنجا که گزینه های زیادی در بازار موجود است، ممکن است در مورد اینکه کدام کابل برای شما مناسب است سردرگم شوید. همچنین اگر فقط یک کابل جوش می خرید، ممکن است کابل فعلی شما آسیب دیده و در اسرع وقت به تعویض نیاز داشته باشد. از این رو، اطمینان حاصل کنید که مقاله را با دقت مطالعه کرده اید زیرا ما می توانیم به شما تضمین کنیم که شک و تردید شما در مورد کابل های جوشکاری را برطرف خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم بهترین کابل موجود برای سیستم خود را بدست آورید.

نکاتی جهت خرید کابل جوش

یکی از ویژگی های بارز این کابل ثابت نبودنش است. به طوری که هرچی این کابل نازک تر و سبک تر باشد، در هنگام جوشکاری بسیار تکان میخورد و عملا روند جوشکاری کمی به سختی پیش می رود. ولی اگر از کابل جوشکاری کلفت تر استفاده شود، این مشکل حل میشود! چرا که بخاطر کلفتی و داشتن وزن سنگین تر، بسیار ثابت تر از کابل ها نازک و سبک وزن است. در واقع می توان نتیجه گرفت با این ویژگی روند جوشکاری با دقت بیشتر و راحت تر پیش می رود.

آیتم دیگری که باید در هنگام انتخاب انواع کابل جوشکاری مان دقت کنیم، انطاف پذیر بودن آن است. فرقی ندارد که کابل ما کلفت باشد یا نازک، کابل جوش مورد نظر ما باید توانایی انعطاف پذیر بودن بر طبق استاندراد های موجود را داشته و هنگام خمیدگی قطع نشود و در روند جوش دادن اختلال ایجاد نکند. پس در هنگام خرید کابل جوشکاری، مطمن شوید که کابل مورد نظرتان دارای انعطاف زیاد و استاندارد است تا در هنگام استفاده از آن،دچار کندی روند کار نشوید.

فروش کابل جوشکاری
انواع کابل جوشکاری

قیمت کابل جوشکاری

هنگام سفارش محصول باید پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید؛ پارامتر هایی نظیر سایز کابل، مواد اولیه هادی کابل، دوام روکش کابل، برند و کارخانه سازنده. شما میبایست با در نظر داشتن تنظیمات دستگاه جوش و میزان ولتاژ مصرفی آن و شرایط کارگاهی برای خرید کابل جوش اقدام نمایید. داشتن مشخصات لازم هنگام خرید کابل جوش به شما کمک میکند تا بهترین انتخاب را در این حوضه داشته باشید.

کابل ها در اندازه های بزرگ و قطر بیشتر با ولتاژ بالاتر هزینه بالاتری دارند. با در نظر گرفتن کیفیت کالا هزینه کنید به طوری که بر سرمایه شما آسیبی وارد نسازد و ایمنی خوبی را ضمانت کند.برای اطلاع از مشخصات کامل کابل جوشکاری و قیمت این محصول در اندازه ها و برند های مختلف با فروشگاه در تماس باشید. همواره به خاطر داشته باشید با بررسی از استاندارد  کابل و شرکت تولید کننده آن با اطمینان خاطر خرید کنید، در این میان میتوانید برای اطلاع از کیفیت محصول نیز با برسی سوابق و رضایت مشتریان شرکت خرید نمایید.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir