در رابطه با کابل شبکه باید بدانید امروزه،در هر نقطه کره زمین که ما فکرش را نمی کنیم اینترنت وجود دارد! کسانی که از این اینترنت استفاده می کنند، در کل جهان به دو دسته تقسیم میشوند:

دسته اول کسانی هستند که به واسطه شبکه مخابراتی(سیم کارت) یا وای فای،از اینترنت استفاده می کنند و دسته دوم کسانی هستند که به واسطه کابل های شبکه که مبدا کابل مودم و مقصد آن لپتاب یا کیس کامپیوتر است از اینترنت استفاده می کنند. کابل شبکه از تنوع زیادی برخوردار است که بر اساس پروتکل یا اندازه ی شبکه تقسیم بندی می شوند.به این نکته نیز باید توجه کرد که هر یک از انواع کابل های شبکه از رنگ و کاربرد خاصی برخوردار هستند که باید به درستی به انتخاب آن ها پرداخت. برای درک بیشتر این کابل، ما با مثالی ساده شروع کردیم تا خوانندگان عزیز این مقاله بتوانند درک بهتری از موضوع داشته باشند.

جهت اطلاع از محصولات سیم و کابل و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

کابل شبکه چیست؟

شاید شما تا الان فکر می کردید تمامی کابل های موجود فقط تشکیل شده از مس هستند و روی آن را با عایقی برای پاره نشدن و..می پوشانند، در صورتی که اجزای تشکیل دهنده هر کابلی چون  کابل ابزار دقیق ، کابل آلومینیومی، کابل جوشکاری ، کابل فرمان ، کابل شیلد دار .. با کابل دیگر خیلی زیاد تفاوت دارد. از جمله انواع کابل شبکه ! این محصول تشکیل شده از  مجموع سیم هایی از جنس مس یا شیشه است. کار کابل های شبکه ایی، اتصال و انتقال اطلاعات و داده هایی با حجم زیاد و کم ازکامپیوترها و روترها و سوییچ ها و شبکه های استورج (SAN)، مودم ها است. به زبان دیگر کابل های انتقال دهنده  قوی و سریعی هستند که اطلاعات و داده‌ها در آن جریان داشته و از شبکه ایی به شبکه ایی دیگری منتقل می‌شود.

 حالا که درباره ویژگی های کاردبری و تاریخچه این کابل صحبت کردیم، مپردازیم به معرفی انواع کابل شبکه کامپیوتری موجود در جهان!

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه

این محصول مورد استفاده انواع مختلفی در ارتباطات دارد که انتخاب مدل یا نوع آن ،بستگی به ساختار، نوع سیم، نوع کارکرد، حداکثر امکاناتی که کابل می تواند ارائه دهد و…دارد. برای مثال، اینکه بزرگی پهباند شبکه چقدر است یا چه مقدار اطلاعات را رد و بدل میکند یا یا سرعت انتقال آن چقدر است در انتخاب انواع کابل شبکه مهم است. شناخت تمامی مدل های کابل شبکه و دانستن مقدار کاربردی بودن و ویژگی های دیگر، کمک می کند تا شما دارای یک شبکه با کیفیت و سرعت بالا داشته باشید!هرچقدر شما تسلط بیشتری بر شناخت انواع آن  و کاربرد های جداگانه آن ها داشته باشید، قطعا از کابلی که تهیه می کنید بیشتر راضی خواهید بود. اگر شما تسلط کمی روی شناخت کابل ها دارید این مقاله،کمک شایانی به شما می کند.

دسته بندی کابل ها به صورت LAN و WAN انجام میگیرد. کابل WAN توسط اپراتور انتخاب و نصب میشود و ما دخالتی در آن نداریم. پس کابل LAN می ماند که به معرفی کامل آن پرداخته ایم ، انواع کابل شبکه LAN شامل:

معرفی کامل کابل زوج به هم تابیده

این نوع کابل،جزء پر استفاده ترین کابل برای اینترنت است. کابل زوج به هم تابیده جزو شبکه های محلی LAN است. مهم ترین کاربرد این کابل شبکه ای به هم تابیده،بیشتر در استفاده از اینترنت در جاهایی مثل،فروشگاه های زنجیره ایی مواد غذایی،دفاتر و…است. که تا به امروز استقبال خوبی از آن شده! این نوع کابل ها،تشکیل شده از چهار جفت سیم نازک که با یکدیگر، زیر روکش بیرونی قرار می‌گیرند. شاید در ذهن شما سوال ایجاد شود که منظور دقیق از جفت به هم تابیده چیست؟! در ادامه مقاله،متوجه علت نامگذاری عجیب این کابل می شوید!!

کابل شبکه زوجی

نویز پذیری در کابل های زوج به هم تابیده

رشته های این نوع کابل، به صورت پیچش خاص در هر اینچ به دور هم پیچیده و در کنار یک دیگر قرار میگیرند. علت ایجاد پیچیش برای به وجود نیامدن تداخل سیگنالی و دیگر دستگاه های الکتریکی در اطراف سیم به واسطه امواج ایجاد شده توسط سیم ها، جهت آسیب ناپذیری جدی و یا در روند کاری آنها است تا اختلال ایجاد نشود. قسمت جالب کابل های زوج به هم تابیده این است که، هرچه پیچش سیم های آن بیشتر باشد،مقدار حجم اطلاعاتی که قرار است از مبدایی به مقصدی منتقل شود،بالاتر می رود. البته یک عیب بزرگی هم دارد!! و آن افزایش قیمت کابل شبکه است؛ یعنی هرچه مقدار پیچش در سیم زیادتر باشدهزینه کابل افزایش بیشتری پیدا می کند. این پیچش کم و زیاد سبب شده تا انواع مختلفی از کابل های زوج به هم تابیده به وجود آید که انواع آن،تحت عنوان Catیا Category در کابل شبکه تقسیم بندی می شود. در ادمه این مقاله،با انواع آن و ویژگی های آن ها،آشنا می شویم.

نتیجه گیری:  یکی از ویژگی ها بارز کابل شبکه طبق مطالبی که گفتیم میزان پیچش و تابیدن جفت رشته ها به دور یک دیگر است، که سبب نویزپذیری کمتر این کابل و کمتر شدن تداخل الکترومغناطیسی(EMI) می‌شود. مهم ترین خاصیت این پیچش این است که ما در استفاده از کابل جدا از چیز هایی که گفتیم شاهد افت سیگنال یا همانAttenuation در طول مسیر کابل نخواهیم بود که این مساله سبب بهبود میزان پهنای باند بوده و تاثیرگذار است!!

unshielded Twisted : کابل UTP

زوج به هم تابیده بدون شیلد است و در اینترنت کاردبرد دارد. نام استاندارد این نوع کابل  U/UTP است. قیمت کابل شبکه U/UTP در جهان و ایران بسیار مناسب و ارزانترین نمونه است! زیرا هیچ شیلد و محافظی به دور سیم هایش هم ندارد. بنابراین در شبکه هایی که سرعت بالای نقل و انتقالات اطلاعات و داده ها و کیفیت اهمیتی ندارداز آن استفاده می‌شود.

shielded Twisted pair : کابل STP

 از این نوع کابل شبکه STP بیشتر در محیط هایی استفاده می شودکه نویز بیشتری وجود دارد. برای مثال در کابل کشی فاصله طولانی بین مبدا و مقصد یا وقتی کابل شبکه قرار است نزدیک میدان های مغناطیسی قوی، مثل کابل برق قرار گیرد. در ساخت کابل های STP ،شیلدها به روش های خاص مختلفی به دور سیم ها پیچیده میشود.

نکته: F در نام کابل های STP بیانگر وجود فویل است و S بیانگر وجود شیلد یا محافظ بافته شده.علت استفاده از فویل برای این است که،باعث جلوگیری از نویز شده و شیلد برای تخلیه الکتریسیته ساکن به سیستم ارت و اثرات القایی، در ساختار این کابل STP قرار می‌گیرد.

کابل شبکه

کابل کواکسیال

این کابل که به کابل مدار بسته نیز معروف است در اتصال آنتن تلویزیون یا انواع LNB به گیرنده های امواج تلویزیونی کاربرد فراوانی دارد.
اگر به مقایسه کابل کواکسیال و کابل زوج به هم تابیده بپردازیم نتیجه می گیریم که هزینه این کابل بالاتر است البته این نکته نیز حائز اهمیت است که از هزینه نصب مناسبی برخوردار است. از مزایای آن می توان از پهنای باند زیادی که دارد نام برد که این ویژگی سبب شده است که نویز زیادی را قبول نکند.کابل کواکسیال از انواع مختلفی برخوردار است که ساختاری تقریبا مشابه دارند. به این شکل که در مرکز آن ها از یک سیم مسی تشکیل شده است که یک نیمه رسانا دور این هسته پوشانده می شود.در مرحله بالاتر لایه مسی یا سیم های آلومینیومی واقع شده است و در انتها روکش کابل این لایه را در برمیگیرد. این ساختار به محافظت در برابر نویز ها کمک می کند.

قیمت کابل شبکه

حتما به هزینه ای که برای پرداخت کابل های شبکه ایی صرف میکنید، توجه کافی را داشته باشید.  به خاطر اینکه اگر محصول مورد نظرتان درست انتخاب نشود ممکن است آسیب ها و خسارات مالی من جمله خراب شدن مودم … در بر داشته باشد. برای خرید این کابل دقت کنید که بهترین کیفیت را داشته باشد. و آن خدماتی را که از کابل میخواهید را فراهم کند. پس حتما کابل شبکه ایی را خریداری کنید که استاندار و تایید شده باشد. قیمت کابل شبکه در بازار متغییر است و شما ممکن است کابل بی کیفیتی را با قیمت با کیفیت خریداری کنید.پس حتما به استاندارد و شرکت تولیدی و نوع کابل شبکه ایی دقت نمایید. فروشگاه تامین کابل خاجی ارائه کننده انواع کابل شبکه ایی است، برای خرید کابل شبکه ای و اطلاع از قیمت ها با شماره درج شده پایین صفحه تماس حاصل نمایید .