کابل مفتولی

کابل مفتولی چیست

کابل مفتولی ، کابلی تک رشته ای است که معمولا هادی از جنس مس یا آلومینیوم دارد. در این کابل پوششی عایق از جنس PVC به کار رفته است. کابل مفتول به دو صورت کابل خشک و ثابت تولید می شود. در تابلو برق های تبلیغاتی و نیز توزیع برق از کابل خشک استفاده می شود تا جریان برق را از خود عبور دهد. کابل ثابت در لوله ها و زیر گچ مورد استفاده قرار می گیرد و غیر قابل انعطاف می باشد. کابل مفتول توانایی عبور جریان با ولتاژ نامی 300 تا 500 ولت در سطح مقطع 0.5 ، 0.75 و 1 میلی متر را دارند و در نمونه های کابل آلومینیومی ،کابل افشان، کابل فرمان ، کابل شیلد دار و … تولید میشود. در سطح مقطع های بالاتر از 1 میلی متر ولتاژ نامی 450 تا 750 ولت را برای کابل مفتول در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که سطح مقطع این کابل تا سایز 10 میلی متر تولید و کاربرد دارد. قطر مفتول این کابل ها از سایز 1 که قطر آن 13/1 میلی متر و تا سایز 10 که قطر آن 57/3 می باشد متغییر است.

جهت اطلاع از محصولات سیم و کابل و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

مزایای کابل مفتولی

  • کابل مفتول معمولا به روش گالوانیزه گرم تولید می شود و سازگاری بالایی در تمامی شرایط آب و هوایی دارد.
  • در برابر هوای مرطوب و نم مقاوم بوده و زنگ زدگی کمی دارد.
  • در مقابل پیچیده شدن و سایش مقاوم است.
  • مقرون و به صرفه است و از نظر اقتصادی مناسب می باشد.
  • در شرایط آب و هوایی مناسب طول عمر مفید بالایی دارد و در حدود 60 سال عمر می کند.

کابل مفتول با هادی آلومینیومی نیز تولید می شود که قیمت آن نسبت به هادی مسی قیمت و وزن کمتری دارد اما کیفیت کابل مفتول مسی بالاتر است. هادی کابل مفتول با توجه به استاندارد ملی ISIRI 60705 می تواند کلاس 1 یا 2 باشد.
جهت مشاهده مقاله انواع کابل های آلومینیومی و اطلاع از جدیدترین قیمت ها بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

انواع کابل مفتولی

کابل مفتولی برق

کابل مفتولی برق

از این کابل برای تبادل اطلاعات به صورت فرکانس و هم برای انتقال جریان برق و پیوند دادن دو وسیله برقی به یک دیگر استفاده می شود. چالشی که برای چنین کابلی وجود دارد مسافت های طولانی و حفظ جریان موجود داخل کابل است که برای این منظور نیاز به یک سری تدارکات برای بالابردن سطح ایمنی و محافظ کابل است. روش هایی چون استفاده از شیلد و کواکسیال این هدف را میسر می سازند!

کابل مفتولی مسی

کابل مفتولی مسی

این محصول به دو روش تولید می شود، یکی از روش ها  به صورت تک مفتولی است و دیگری شبه افشان یا نیمه افشان! اگر شما نیاز به انعطاف بیشتری در این زمینه از محصولات داشته باشید قطعا باید سمت ساخنار کابل افشان برای این منظور بروید. در بعضی مصارف این کابل نیاز به پیجیدن، جمع شدن و کشیدگی دارد که در این موارد قابلیت خمش بسیار حائز اهمیت است .

کابل مفتولی تک رشته

کابل مفتولی تک رشته

کابل مفتولی تک رشته ای را نمونه بازر و معرف سیم مفتولی می توان دانست، با استفاده از فلز آلومینیوم و تک رشته ای بودن آن هزینه بسیار مناسبی در بازار به خود اختصاص داده است. موارد استفاده آن زمانی است که به ولتاژ کمی از برق نیاز داریم و معمولا در قسمت هایی که کمتر این نیاز برق رسانی در ولتاژ بالا حس می شود استفاده می گردد. اما از انعطاف بسیار کمی برخوردار است!!

کاربرد کابل مفتولی

این کابل برای محصولات مختلف استفاده میشود و بسته به عملیات حرارتی حین تولید آن، نمونه های مختلفی از آن را در بازار مشاهده میکنیم. در ایران طیف گسترده ای از درجه ها ، اندازه ها و اشکال با کیفیت بالا و کیفیت متوسط محصول برای فروش کابل مفتولی عرضه بازار میشود؛ بنابراین ما می توانیم انتخاب های گوناگونی برای خرید آنداشته باشیم. تفاوت کلیدی بین سیم و مفتول این است که یک سیم می تواند خم شود، کشیده شود و یا بدون شکستن به هر شکلی سیم پیچ شود در حالی که کارایی و ساختار انواع کابل مفتولی این اجازه را به ما نمیدهد. این محصول عموماً دارای مقطع دایره ای است و نمی توان  آن را در دمای اتاق خم کرد یا به هر شکلی آن را پیچید!

معمولا در برق کشی ساختمانی در زیر لایه پوشش آجر یا بتن به سادگی کار میشود و سیگنال ارسالی به راحتی قابل دسترس و بدون هیچ نویز و مشکل ارائه میشود. قیمت کابل مفتولی نیز بسیار مناسب تمام میشود  یکی از بهترین گزینه ها برای برق کشی عمودی به حساب می آید، چرا که به راحتی میتواند اطلاعات و سیگنال را بدون آسیب به فواصل دور ارسال کند. موارد استفاده از آن داخل و خارج دیوار، انواع ساختمان ها و محیط های گوناگون چون آپارتمان ها، ویلا ها و سایر بنا ها میباشد و برای محل نصب آن باید دقت نمود تا از آسیب های ناگهانی فشار و شوک در امان باشد.

یکی از کابل هایی که برای داخل تابلو های برقی مناسب می آید کابل تک لایه به نظر می آید، با وجود یک رشته هادی احتمال اتصالی کردن برق راکاهش میدهد. باید بدانید این محصول یکی از انتخاب های انتشار برق در فواصل طولانی و شبکه های تولید برق به شمار می آید.

 

کابل مفتولی مسی
کابل مفتولی ساختمان
کابل مفتولی شبکه

ولتاژ کابل مفتولی

خب همانطورکه میدانید،تمامی کابل هایی که برق یا جریانات الکتریکی را از مبدایی به مقصدی مشخص منتقل میکند،دارای ولتاژ می باشد.  این ویژگی ذاتی و بارز در کابل های مفتولی هم وجود دارد،ولی این نوع کابل از نظر دریافت ولتاژ به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1-کابل های مفتولی با ولتاژی بین 300تا 500

2-کابل های مفتولی با ولتاژی بین 450تا750

شاید فکرکنید تنها اختلاف بین کابل های مفتولی فقط در مقدار ولتاژی است که دریافت می کنند ولی اینگونه نیست و دارای اخلافات دیگری هم است. کابل های دسته اول،همانطور که میدانید دارای ولتاژی بین 300تا 500می باشند و طبیعتا برای انتقال ولتاژ بیشتر باید ضخامت کابل هم افزایش باید،در نتیجه این دسته از کابل های مفتولی جدا از اینکه دارای ولتاژی مشخص می باشند،دارای ضخامت مشخصی هم هستند

تمامی کابل های دسته اول دارای ضخامتی به میزان 0.5میلی متر تا 0.75میلی متر می باشند که با افزایش ضخامت،حجم انتقالی یا میزان ولتاژ هم افزایش می یابد.در دسته دوم،همانطور که گفتیم،کابل مفتولی توانایی جذب ولتاژ بین 450تا750 می باشند،در نتیجه برای دریافت این حجم از ولتاژ،این دسته کابل مفتولی هم دارای ضخامتی مشخص است،این دسته کابل ها دارای ضخامتی بیش از یک میلی متر می باشد که علتش هم بخاطر توانایی بالای انتقال ولتاژ می باشد..

کابل مفتول
لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir

اندازه مناسب کابل مفتولی

فرض کنیم شما یک کابل دارای سایز غیر استاندارد یا به زبانی دیگر یک کابل بی کیفیت خریداری کردید،شاید پیش خود فکر کنید که مبلغ کمی در ازای خرید پرداخت کردید و کلی سود کردید،ولی این گونه نیست و شما خودتان را در یک خرج سنگین قرار دادید چرا که مثلا به خرید کابل مفتولی پرداختید که دارای ضخامت کمتری نسب به یک قطر مشخص و استاندارد است،درست است که بسیار ارزان است ولی در عملکرد برای شما گران تمام خواهد شد،چرا که هرچه ضخامت یک کابل کمتر باشد،میزان تحمل ولتاژ آن هم پایین می آید .

اگر شما ولتاژی بیش از توان کابل به خود کابل منتقل کنید،کابل مفتولی بخاطر اینکه نمی تواند مقدار ولتاژ وارد شده را تحمل کند یا به زبان تخضضی تر عبور دهد،شروع به داغ شدن می کند و این داغ شدناینقدر ادامه پیدا می کند تا عایق کابل کاملا از بین می رود و این از بین رفتن عایق کابل سبب به وجودآمدن اتصالی میشود که اگر کنتور شما مجهز نباشد و برق کل را به موقع قطع نکند،قطعا دستگاهی که این کابل بدون عایق به آ« وصل است،یا به طور کامل میسوزد،یا موقتا از کار می افتد.در نتیجه لطفا یک کابل با کیفیت خریداری کنید و مطمن شوید که کابل شما در تمامی موضوعات دارای استاندارد جهانی می باشد.

ویژگی انحصاری کابل تک لایه

حال که میدانید کابل مفتولی چیست در توضیح تکمیل تری باید گفت  یک محصول نیمه  یا تمام فولادی و بلند است که میتواند از هادی های متغیر تولید گردد؛ توسط شمش نورد گرم بر روی کارخانه های نورد مداوم تولید می شود. مقطع آن گرد است و به صورت کلاف میتواند پیچیده شود. بر خلاف سایر محصولات  انواع قابل توجهی از کالاها را به نمایش می گذارد.

برای خرید کابل مفتولی باید دقت داشته باشید تا کالای انتخابی شما از استاندارد کافی برخوردار باشد، برای مثال قابلیت انتقال ولتاژ برق با قطر کابل رابطه مستقیمی دارد. پس حتما چک کنید این اندازه ها درست و استاندارد باشد. شاید برایتان جای سوال باشد که اگر بین سایز کابل و ولتاژ مورد نظر ما تناسب وجود نداشته باشد، چه میشود؟!

دراین صورت گرما و حرارت زیادی در کابل به وجود می آید که ناشی از فشار بیش از حد ولتاژ و توان پایین کابل برای تحمل و انتقال آن است. این حرارت میتواند بر روی پوشش PVC کابل تاثیر گذارده و آن را خراب کند، همچنین اگر دسترسی به کابل به آسانی مقدور نباشد برای تعویض آن با مشکل مواجه میشوید.

خرید کابل تک لایه 

برای خرید کابل مفتولی به ظاهر و برش سطح مقطع آن دقت کنید! توجه داشته باشید هادی در میانه و مرکزیت قرار داشته باشد و عایق آن به موازات تقسیم شده باشدو شما به راحتی با یک برش در سطح مقطع میتوانید به کیفیت محصول پی ببرید.

در برش مقاطع که ایجاد میکنید به بررسی به عدم اکسیداسیون هادی که از فلزات مختلف میباشد دقت نمایید که در تولید آن از مواد اولیه مرغوب استفاده شده باشد. مواد به کار رفته در کابل باید در تمامی طول آن به صورت یک اندازه و دقیق استفاده شده باشد، به طوری که هادی مسی در یک قسمت دچار انباشتگی و در ناحیه دیگر با تراکم پایین تقسیم نشده باشد.

در کابل های تک لایه سطح خارجی عایق نیز مهم است، باید فروشنده حین فروش کابل مفتولی به خصوص در متراژ زیاد، سلامت روکش خارجی کابل را  از هرگونه خراشیدگی و خرابی تضمین کند.

قیمت کابل مفتولی

قیمت این محصول با توجه به نوسانات بازار متغییر است بنابر برای اطلاع از قیمت به روز این محصول با شماره های درج شده در پایین صفحه با ما در تماس باشید .شما می توانید تمامی سوالات خود را در زمینه خرید کابل مفتولی با کارشناس ما در ارتباط گذاشته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید .  این محصول به خاطر مصرف بالا ، خواستار بالاییدر بازار دارد به همین دلیل نه تنها به صورت وارداتی موجود می باشد بلکه بسیاری ازکارخانه جات با سابقه طولانی در این عرصه این محصول را تولید کرده و راهی بازار میکنند.

انواع کابل مفتولی