کابل کواکسیال چیست

کاربردی ترین کابل در صنعت الکتریکی که وظیفه انتقال اطلاعات به شکل حفظ شده را دارد ، بدین نام شناخته می شود . جنس آن ساخته شده از مس است و در طراحی آن از یک سری عایق برای نگهداری داده و ارسال آن بدون هیچ تداخلی تشکیل گشته است .حفظ سیگنال موجود در این خطوط سیم و کابل   که در کابل کواکسیال جاری است بسیار مهم و اساسی میتواند باشد و در نوع کیفیت کابل تاثیر مستقیم می گذارد . کابل کواکسیال در واقع به کابل آنتن تلویزیون یا کابل هم محور نیز در بازار فروش لوازم الکتریکی شناخته می شود و شما حتما با آن کار کرده اید !!

جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

کابل کواکسیال کرمان

کاربرد کابل کواکسیال

در آغاز این کابل برای تلوزیون به عنوان کابل آنتن تولید می شد ، کماکان مصارف بیشتری  چون کابل آلومینیومی ،کابل افشان، کابل فرمان ، کابل شیلد دار و … .پیدا کرد ! به عنوان مثال در مخابرات برای پیوستگی و ایجاد ارتباط دفاتر به نزدی ترین خطوط ممکن و مراجعه سریع تر افراد از آن بهره جست . در مصارف تجاری می توان کابل کواکسیال را در پیوستگی اترنت برای انترپرایز مهم جلوه داد و بعد از آن امروزه آن را کنار گذاشته اند .

قابلیتی که این کابل هم محور دارد بسیار شگفت انگیز است ! برای مثال می توان فاصله های طولانی بین گیرنده و فرستنده آن را بسیار مهم تلقی کرد . کاری که یک کابل کواکسیال انجام می دهد این است که اطلاعات را به شکل موج دریافت کرده و به گیرنده برای شما بازتاب می دهد .

امروزه کاربرد کابل کواکسیال با وجود ارتباطات و نیاز به این برقراری تماس در جای جای زندگی ما نقش پیدا کرده و هر وسیله پیشرفته مجهز به یک گیرنده و ارتباط با دنیای اطراف خود است . کابل آنتن تلوزیون دیروز ، اکنون در خودرو ، هواپیما ، لوازم پزشکان و … راه پیدا کرده است .

انواع کابل کواکسیال

ویژگی کابل کواکسیال چیست ؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا نام کوا کسیال را بر این کابل قرار نهادند ؟ این کابل بخشی از دنیای قابل لمس فیزیکی را به بخشی از سیگنال غیر قابل مشاهده ارتباط می دهد . در واقع راهی است که ما به وسیله آن با این دو کمیت ارتباط گیریم . اساسا هسته مرکزی این کابل عایق بوده و از جنس فلز مس ساخته می شود ، یک روکش محافظ برای این هسته مرکزی آن را تکمیل می کند .

مرغوبیت کابل کواکسیال در چیست ؟! شاید هسته مرکزی تمامی مدل های این نوع کابل هم محور یکی باشد !! آنچه که به این  محصول ارزش می بخشد طراحی صحیح خامی یا روکش عایق آن است ، هرچه بر این مسئله در طراحی بیشتر توجه شود ، باعثمی شود که هسته داخلی فرایند برقراری ارتباط را راحت تر انجام دهد.  این بدین معنی است که در این ارتباط هیچگونه نویز ، قطعی ، درهم شدن فرکانس ها و حتی عوامل جوی و محیط پیرامون هیچ گونه چالشی را برای کابل نخواهد داشت .

طراحی کابل کواکسیال

اجزای تشکیل دهنده کابل آنتن به صورت جزئی از داخل به بیرون را در این بخش برای شما شرح می دهیم :

هسته مرکزی یک سیم کواکسیال غالبا از فلز بوده و رسانای جریان در نظر گرفته شده که به وسیله یک پوشش عایق محصور میگردد ، سپس مجموعه ایاز سیم بسیار ظریف مسی در بین این عایق نام برده شده پیچیده و توسط یک پوشش محافظ دیگر بسته و تکمیل میگردد . برشی از یک تکه از کابل کواکسیال گویای این سخن می باشد که در تصویر زیر مشاهده می نمایید .

کابل کواکسیال


جریان در کابل کواکسیال چگونه صورت میگیرد؟

جریان فرکانس رادیویی در یک کابل کواکسیال  از منبع سیگنال (به عنوان مثال یک فرستنده) ، از طریق هادی مرکزی به بار الکتریکی می رود  و سپس از طریق هادی بیرونی کواکس به منبع سیگنال باز می گردد. اگر هر یک از این شرایط برآورده نشود ، کواکس شروع به پرتو افکنی می کند. این توصیف جریان معمولی در کابل coaxial است. زیرا هادی خارجی معمولاً در منبع سیگنال قرار می گیرد.

تغییر فاز 180 درجه جریان در هادی خارجی فقط به این دلیل وجود دارد که جریان در جهت مخالف نسبت به هادی مرکز جریان دارد.برای اینکه یک کابل کواکسیال به عنوان یک خط انتقال و نه یک آنتن عمل کند ، نه تنها باید فاز جریان محافظ 180 درجه از جریان هادی مرکزی باشد، بلکه جریان در هر دو باید از دامنه برابر باشد.

 

چه زمانی در یک کابل کواکسیال جریان افت می کند ؟

جزئیات ساختاری این کابل گویای افت جریان آن خواهد بود ، کابل هم محور بسیارحساس بوده و عایق اطراف هسته به اندازه خود هسته از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و دلیل اصلی آن محافظت از جریان و عدم افت جریان میباشد . چه موقع در یک کابل افت جریان اتفاق نمی افتد ؟ زمانی در یک کابل کواکسیال افت جریان نداریم که عایق کابل با ضخامت و کیفیت بالایی تدارک دیده شده باشد و تنها در این صورت است که در مسیر های بلند و طولانی از این محصول استفاده نمود در چنین شرایطی حتی با وجود یک عایق حفاظتی کامل در بعضی از موارد از تقویت کننده های سیگنال نیز استفاده می کنند . به طور خلاصه باید گفت عملکرد انواع کابل هممحور در مسیر های کم بسیار موثر تر از مسیر های طولانی می باشد .

انواع کابل کواکسیال

کابل کواکسیال Thin net سیم نازک

این نوع کابل معروف به انعطاف پذیری هستند و در شرایط باور نکردنی به راحتی انعطاف مورد نظر شما را تامین می کند.دارای قطری به اندازه 25.0 اینچ می باشند،شاید برایتان سوال باشد که کار کردن با این کابل راحت است یا خیر؟ طبیعتا با مشخصاتی که از این قبیل گفتیم جواب سوال شما،بله هست، چرا که هم به طور ذاتی توسط شرکت های تولید کننده کابل کواکسیال با ویژگی انعطاف پذیری زیاد تولید می شود ،هم دارای قطر زیادی نمی باشد و همین مقدار قطر در انعطاف پذیریش بسیار نقش دارد و عملا هرچه قطر یک کابل کمتر باشد،انعطاف پذیری آن بیشتر است و چون کار با این نوع کابل کواکسیال راحت است،در بیشتر شبکه ا از این نوع کابل استفاده می شود.

این نوع کابل کواکسیال بخاطر نازک بودنش توانایی فرستادن سیگنال زیاد دارد، مقدار توانایی که این نوع در ارسال سیگنال دارد تا 607 فوت(معادل 185متر)می باشد که زبان می گوید 185 متر ولی متراژ زیادی است که ارسال این میزان سیگنال بدون هیچ اختلالی انجام میشود و در طول ارسال سیگنال ما شاهد ضعیف شدن و…نیستیم. در سومین مدل کابل های کواکسیال،یعنی کابل های کواکسیال RG-58قرار میگیرد،شاید برایتان سوال شود علتش چیست؟

چون کاربرد کابل های کواکسیال مدل RG-58 در مضوعات دوربین های مدار بسته یا شبکه های کامپیوتری رادیویی است،کابل های  Thin netهم جزو این مدل از کابل های کواکسیال قرار میگیرند.

کابل کواکسیال thinnet

کابل کواکسیال Thick net سیم ضخیم

کابل کواکسیال thincknet

توانایی انعطاف پذیر بودن را دارد ولی این توانایی نسبت به کابل قیلی کمتر است،ضخامت این نوع کابل به میزان 5.0اینچ می باشد،خب شاید بدانید و شاید ندانید ولی هرچی هادی یک کابل کواکسیال بیشتر باشد،طبیعتا مسافت سیگنالی که ارسال میکند هم بیشتر است یا افزایش می یابد،این نوع کابل کواکسیال هم چون دارای هادی بیشتری نسبت به نمونه نازک می باشد،شاید برایتان جالب باشد که بدانید توانایی آن در ارسال سیگنال چقدر است؟

 توانایی این را دارد که سیگنال دریافتی اش را بدون هیچ ضعیف شدن و نقض در ارسال سیگنال،سیگنالش را تا مسافت 1640 فوت(معادل 500متر)ارسال کند که جدا متراژ زیادی برای ارسال سیگنال می باشد.کاربرد این نوع کابل بیشتر در مکان هایی است که برای انتقال اطلاعات یا سیگنال ها نیاز به دریافت سریع تر اطلاعات پشتیبانی در فواصل طولانی دارد می باشد.

کابل thicknet گران است و کار کردن با آن دارای برخی دشواری هاست. هر بخش از کابل ضخیم باید با یک پایان دهنده 50 اهمی خاتمه یابد. این کار به منظور جلوگیری از بازتاب سیگنال ها در برابر نابودی داده ها صورت میگیرد. اگر یک کابل کواکسیال ضخیم خراب شود، انتقال داده در کل شبکه متوقف می شود.