کابل KNX چیست

کابل KNX(کی ان ایکس) اخیرا مصرف بالایی پیدا کرده است در دسته کابل های ابزار دقیق قرار دارد! زمانی که تکنولوژی وارد عرصه ساخت و ساز و قسمت تاسیسات آن می شود، از این محصول به طور عموم برای ساختمان های هوشمندی استفاده می شود که نیاز به تنظیم پارامتر های میزان روشنایی، دمای محیط و … است. سوالی که پیش می آید این است که  وظیفه کابل KNX چیست؟ در واقع ابزاری است برای ایجاد یک پیوند برای ارائه انواع دستورات لازم برای کنترل کردن میزان پارامتر های مورد نیاز در یک شبکه. در صنعت الکترونیک لازم است کابل هایی که حاوی فرکانس هایی برای کنترل هستند با دقت برخورد شود. بدین ترتیب در طراحی انواع کابل KNX از لایه محافظ بسیار مرغوب استفاده می کنند.

جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

کابل KNX

کاربرد کابل knx

این کابل در دسته بندی کابل های کنترل قرار میگیرد با این تفاوت که اگر ذهنیت شما در مورد کابل فرمان برای انتقال پیام در کارخانه جات و محیط صنعتی است. در مورد کاربرد کابل KNX باید گفت که این کابل در دسترس تر بوده و قادر به انتقال فرمان هایی برای محیط زندگی شما خواهد بود. با شکل گیری ساختمان های وسیع، آپارتمان ها و برج های مسکونی میزان مصرف برق بسیار گسترده تر شد و همین امر باعث شد که در مصرف برق و بسیاری از موارد دیگر زیاده روی شود. بنابراین با یک تصمیم گیری صحیح میزان روشنایی، دمای محیط و … بر اساس نیاز بررسی شده و اطلاعات آن به وسیله کابل knx به بخش مدیریت انتقال یافت.

از این کابل می توانیم برای سامانه های امنیت ساختمان، بخش ارتباط تصویری و صوتی با ساکنین و مراجعه کنندگان، تهویه هوای محیط و تمام امکاناتی که با بخش کنترل ارتباط داده شده استفاده کرد.کاربرد کابل با نمونه هایی مانند کابل آلومینیومی ،کابل شیلد دار و … متفاوت است. این موارد می تواند بسیار گسترده تر شود و با وجود نیاز های جدید در ساختمان تطبیق داده شود. سیستم کابل KNX، که قبلاً به عنوان EIB شناخته می شد، اجازه می دهد تا عملیات و کنترل گرمایش، روشنایی و وضعیت هوا در کنار دیگران با شرایط آب و هوایی خارجی مطابقت داشته باشد یا توسط یک رابط بر روی سطح از پیش تعیین شده تنظیم شود.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir

مشخصات فنی کابل knx

طراحی  این محصول به شکل 4 رشته مفتول Class one که به صورت زوج های در هم تنیده می باشد شکل گرفته است که این محتوا درون روکش محافظ که اغلب سبز رنگ می باشد جای می گیرد. جنس لایه خارجی از پی. وی. سی درنظر گرفته شده، که حداکثر استاندارد قطر آن را هشت دهم  میل تشخیص داده اند. اغلب تمامی این کابل ها با یک استاندارد مشخص چه در رنگ چه در تنوع جنس تولید می شوند. کابل KNX به منظور انتقال فرکانس نیاز به یک محافظت حساب شده دارد. به همین خاطر بر زیر لایه روکش سبز رنگ نهایی ک لایه نخ ابریشم  به اضافه فویل آلومینیوم و روکشی نایلنی استفاده می شود. شاید برایتان جای سوال باشد که لایه نخ ابریشم دیگر برای چیست؟ کابل های مورد استفاده در ساختمان مورد کشش و جا به جایی می شوند که نیاز است برای انعطاف پذیری و قابلیت کش سانی از این مورد بهره جست. البته این نکته نیز هم قابل توجه است که رشته سیمی که بدون روکش در کنار سیم های دیگر قرار می گیرد را می توان به عنوان سیم ارت استفاده کرد.

انواع کابل KNX

معرفی انواع کابل knx

کابل knx سبز
کابل KNX TP1 - (سفید یا سبز)

کابل KNX TP1 دارای دو جفت پیچ خورده، هادی جامد با صفحه فویل و سیم تخلیه مس قلع در یک پوشش سبز یا سفیداست! شکل ظاهری آن به این صورت است که در رول های 100 یا 250 متری موجود است. به طور کلی، کابل سبز برای سیم کشی ALL KNX Bus استفاده می شود. نمونه سفید این کابل نیز برای اجرای در امتداد تخته های دامن و غیره مناسب است. همچنین برای مثال سیم کشی برای ارتباط درب یا هر چیزی که به کابل KNX نیاز دارد، میتوان از آن استفاده کرد. در واقع این نوع کابل در خانه های هوشمند کاربرد فراوانی دارند.

سیم KNX
کابل داکت گرید TP1 (سیاه) KNX

این کابل در اصل همان کابل TP1 است اما در یک محافظ ضد آب و مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش. جنس این پوشش پلی اتیلن (PE) استاندارد است. فروش کابل KNX به متراژ انجام می شود. از کابل داکت در کانال های سیم کشی  به ویژه بخش های خارجی که در برابر شرایط آسیپ پذیر هستند استفاده می شود. زیرا این کابل مقاومت در برابر UV و آسیب های محیطی طراحی گشته است. از کابل داکت گرید می توان در سیم کشی های خارجی که در برابر آفتاب قرار می گیرند استفاده کرد. هم چنین در سیم کشی داخل داکت ها نیز کاربرد دارد.

کابل KNX مقاوم
کابل فولادی زره پوش خارجی (سیاه)

بسیار مشابه نمونه قبل است!  کابل TP1 اما در یک غلاف داخلی PE و سیمهای فولادی گالوانیزه 0.9mm جامد قرار دارد. لایه پوششی آن یک کاور PE ضد آب مقاوم می باشد. مصرف انواع آن برای تاسیساتی که امکان آسیب فیزیکی دارند ایده آل است. از این محصولات معمولا برای بخش زیر زمین که امکان خرابکاری حمله جوندگان وجود دارد، استفاده می شد. شما میتوانید برای خرید کابل KNX به صورت متری از فروشکاه تامین کابل خاجی اقدام نمایید و از آن به صورت دفن مستقیم یا هر موقعیتی که ممکن است خسارتی از محیط اطراف برای آن رخ دهد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

کابل هوشمند KNX در زندگی روزمره

از گذشته تا کنون بشر به طور خواسته یا ناخواسته شاهد رشد در تمامی زمینه ها ،چه پیشرفت در صنعت، چه کشاورزی، تکنولوژی و خیلی چیز های دیگه بوده است. اکنون به ساده کردن کارها در تمام جنبه های زندگی برای صرف جویی در زمان میپردازد. نه تنها زمان بلکه کیفیت زندگی را از لحاظ آسایش به حد مطلوب تری می رساند. در این عرصه کابل هوشمند KNX بی تاثیر نبوده است!! برای مثال اگر کسی هزینه کافی داشته باشد، میتواند تمامی خانه خود را با تکنولوژی بسازد به طوری که سیستم گرمایشی خود را از بخاری یا شوفاژ  به سیستم گرمایشی از کف تغییر دهد که این تکنولوژی سال هاست در کشور های اروپایی ودیگر کشور ها، در حال استفاده و اجرا است.

شاید برای شما سوال شود که ارتباط کابلKNX چیست؟ این ابزار رابطی است که در اتصالات  از دستگاهی به دستگای دیگری که از تکنولوژی پیشرفته تبعیت میکند.مثلا:

کاربرد کابل knx

ویژگی انحصاری، کابل Knx چیست؟

این عبارت مخفف کلمه Konnex بوده، به معنای پروتکل ارتباطی شبکه ای است که بر OSI مبتنی یافته است. این کابل به طور گسترده ای برای اتوماسیون ساختمان، طراحی خانه هوشمندانه توسعه یافته است. گذرگاه این کابل به موازات منبع تغذیه برق به همه دستگاه ها و سیستم های موجود در اتصال شبکه هدایت می شود: سنسورها (به عنوان مثال دکمه های فشار، ترموستات، بادسنج و غیره) اطلاعات را جمع آوری می کنند و آن را به عنوان یک تلگرام داده به مرکز می فرستند. 

برنامه ریزی و اجرای انواع کابل KNX ساده و سرراست است. تقریباً 10٪ شرکتهای صنعت برق و الکترونیک می توانند سیستمهای KNX را برنامه ریزی و نصب کنند. بسیاری از شرکت های مهندسی پروژه های آن را به عهده می گیرند؛ این بدان معناست که مهندسان انرژی و سیستم ساختمان آنها باید دانش کارایی خوبی از KNX داشته باشند. با استفاده از IP Gateway، سیستم های هوشمندبه طور فزاینده ای در زیرساخت های شبکه ساختمان ها (شبکه های TCP / IP) ادغام می شوند و به آنها امکان دسترسی خارجی از طریق اینترنت را می دهد. کابل KNX همچنین شما را قادر می سازد تاسیسات الکتریکی را به اینترنت متصل کنید.این محصول بر چند پایه طراحی گشته است:

 اصلی ترین سیستم هوشمند سازی مرکزی برای همه اتومات ها است که علاوه بر منبع تغذیه متداول در هنگام یک پروژه ساخت یا بازسازی جدید نصب می شود. سپس کلیه عناصر مختلف فناوری ساختمان از طریق خط اصلی گذرگاه کابل KNX مطابق با استاندارد برای اتوماسیون ساختمان به یکدیگر متصل می شوند.

سیستم کابل سپس توسط مواردی مانند حسگرها، ردیاب ها، پارامترها و غیره مدیریت می شود، که می توانند توسط کاربران نهایی با لپ تاپ، تلفن هوشمند یا دستگاه رایانه، تبلت به راحتی کنترل شوند. محرک ها (واحدهای کم نور، شیرهای گرمایشی، نمایشگرها) پیام های داده ای را دریافت می کنند که سپس به عمل تبدیل می شوند. کنترل کننده ها و سایر توابع منطقی (کنترل کننده های دمای اتاق، کنترل کننده های کرکره و سایر موارد) دستگاه ها و اجزای سیستم.

کابل knx خانه هوشمند

کابل KNX یک جایگزین مناسب!

این کابل جدا از یک رابط بودن در دسته کابل های کنترل هم قرار می گیرد. برای مثال قبل از وارد شدن کابل هوشمند KNX به انواع اقسام صنعت و…از کابل فرمان استفاده می شد که این کابل فرمان در ساختمان ها،شرکت ها بزرگ و جاهای دیگر بسیار کاربردی بود، ولی جدا از کاربردی بودنش، بسیار پر هزینه و دارای مصرف برق بسیار بالا بوداست. به طوری که سازنده ملک ساختمانی یا سازنده شرکت را از استفاده این کابل پشیمان می کرد! حتی با روی کار آمدن انواع کابل KNX، ورق برنگشت، چرا که این وسیله با اینکه دارای مصرف برق بسیار بالا بود، ولی در موضوعاتی دیگر بسیار کاربردی تر بوده است، مخصوصا در بخش مدیریتی. برای مثال در سیستم گرمایشی خانه های شخصی یا سیستم تصویری یا صوتی با مشخصات فنی کابل KNX همخوانی داشت(مثل آیفون تصویر یا دوربین های مداربسته و امینیتی در ساختمان های آپارتمانی یا بانک هاو… ) که مربوط به مدیریت یا دستور باشد کارایی آن بیشتر به چشم می خورد.

کابل هوشمند KNX

ویژگی کابل knx

یکی از گزینه های رایج برای هوشمندتر و مقرون به صرفه تر شدن خانه هوشمند طی سه دهه گذشته استفاده از انواع کابل KNX است! یک استاندارد جهانی برای کنترل ساختمان به شمار می آید و سهم بزرگی از بازار سیستم های هوشمند را به خود اختصاص می دهد.

گسترده بازدهی یک کابل KNX می تواند تا 256 دستگاه را پشتیبانی کند همچنین می توانید سیستم را فراتر از یک خط واحد گسترش دهد و هر خط جدید (حداکثر 15) به یک خط اصلی متصل شده و ناحیه ای ایجاد کند.  جایی که هر دستگاه می تواند با هر دستگاه دیگری ارتباط برقرار کند.

مثال: یک سوئیچ چراغ می تواند روشنایی را تا 80 درصد تنظیم کند، یا یک سنسور حساس به اشیاء می تواند به محرک چراغ اتاق نشیمن فرمان دهد که دیگر هیچ فردی در اتاق وجود ندارد تا بتواند خاموش شود. سیستم سیم کشی سیم KNX اجازه می دهد تا هر سنسور و محرکی که روی سنسورها عمل می کنند با کابل گذرگاه به هم متصل شده و شبکه ای از ارتباطات احتمالی ایجاد کنند.
فناوری بی سیم خانه هوشمند همه دستگاه های شما را به شبکه محلی متصل می کند، نه فقط تلفن هوشمند شما، هر دستگاه بی سیم اینترنتی می تواند متصل شود و از طریق شبکه محلی یا حتی از راه دور از طریق اتصال به اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کند. همچنین می توانید کابل KNX را به صورت بی سیم از طریق کابل KNX RF یا KNX IP متصل کنید. اتوماسیون بی سیم خانه با استفاده از تجهیزات کم مصرف که می توانند اطلاعات را ارسال و دریافت کنند.  به عنوان مثال سنسورهای نوری که خورشید را در حال طلوع آشکار می کند و برای باز کردن پرده های اتاق خواب خودکار می شوند!

 

انواع-کابل-KNX
سیم-KNX

قیمت کابل knx

به دلیل نوسانات قیمت در بازار نمی توان قیمت دقیق این محصول را عنوان کرد! شما برای تهیه این کابل با توجه به شماره های درج شده پایین صفحه تماس بگیرید و قیمت به روز محصول را دریافت نمایید. قیمت کابل knx وابسته به قیمت مس در بازار است و بر اساس کیفیت طبقه بندی می شود. فروشگاه تامین کابل خاجی به تازگی بخش فروش آنلاین خود را راه اندازی کرده است. شما عزیزان می توانید انواع سیم و کابل را با اطمینان خاطر از این فروشگاه به صورت آنلاین خریداری نمایید. برای خرید کابل KNX، کیفیت، قابلیت اطمینان و سازگاری تضمینی با دستگاه های مورد نظر باید بررسی گردد.