کابل فرمان یا کابل کنترل

کابل فرمان چیست

کابل فرمان یا کنترل برای بمنظور انتقال سیگنال های دیجیتالی مانند باز و بسته کردن کلید و فرمان تابلو برق ها و همچنین در انتقال سیگنال آنالوگ مانند عبور جریان به نقاط مختلف پست بکار برده می شوند. معمولا با جریان و سیگنال هایی با جریان و ولتاژ پایین کار می کنند.

به طور کلی به دو دسته بندی کابل شیلدار و کابل فرمان بدون شیلد تقسیم می شوند و هر کدام از آنها ویژگی مخصوص به خود را  مانند کابل آلومینیومی  ، کابل شیلد دار و … دارا می باشند. کابل کنترل کاربردهای متنوع بسیار زیادی را دارند. مهمترین و رایج ترین کاربردهای این کابل غالبا در کابل کشی در زیر زمین ها و در فضاهایی خارجی که احتمال ضربه و اعمال فشار مکانیکی وجود دارد و نیز در آب کاربردهای فراوانی را دارد.

برای ارسال سیگنال فرمان از این نوع کابل استفاده می شود و با توجه به این امر ، نیازی به ولتاژ بالا نمی باشد و از نظر سطح مقطع پایین تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد رشته های یکار رفته در این سیم و کابل  متغییر بوده و معمولا از تعداد رشته های 2 ،3 ، 4 ، 6 ، 10 ، 20 ، 40 و 80 تشکیل شده است. قیمت این کابل ها به عوامل مختلفی از جمله تعداد رشته ، طول و مهم ترین معیار یعنی جنس آن اشاره نمود.

اما در صورت پیچ خوردگی و یا کشیدگی شدید قرار بگیرد امکان پارگی و صدمه در کابل بسیار بالا می رود. عایق به کار رفته در کابل فرمان از نوع PVC بوده و در کاربری های زمینی دچار فرسودگی و سایش می شود که باعث تاثیر منفی در عملکرد کابل بگذارند. علاوه بر موارد ذکر شده ، مواد شیمیایی و روغن نیز باعث آسیب کابل و نفوذ به مواد به داخل کابل شده و باعث خرابی کابل خواهد شد.


جهت اطلاع از محصولات و قیمت ها و نیز دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده یا از طریق تماس با ما اقدام کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما کلیک کنید.

تقسیم بندی انواع کابل فرمان

کابل کنترل در دسته بندی کابل افشان قرار می گیرد. این کابل خود به تنهایی به دسته های کوچک دیگری نیز تقسیم می شود. در ادامه به بررسی انواع کابل فرمان می پردازیم:

  • کابل شیلددار

کابل شیلددار در قسمت های حساس کاربرد دارد. به طور مثال می توان در فضاهایی که مورد فشار و ضربه قرار می گیرند استفاده شود. از فضاهای سخت می توان به زیر زمین، زیر اقیانوس ها و .. نام برد. جنس روکش این نوع کابل از نوار پلی استر تشکیل شده است.کابل کنترل شیلددار در سایز های متنوعی در بازار عرضه شده است که از 2 تا 61 رشته تولید می شود و حداکثر سطح مقطع آن نیز معمولا 2.5 میلی متر است. در استفاده از این نوع کابل باید به این نکته توجه کرد که مستقیم به برق اصلی متصل نشود. زیرا خسارت جبران ناپذیری در پی دارد.علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه کرد که نباید به طور دائم خم کرد چرا که ممکن است با این کار با گذشت زمان کابل فرسوده شود و از بین برود.

کابل کنترل
  • کابل فرمان افشان ساده

کابل افشان ساده در ولتاژ اسمی 300 تا V500 مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربرد های مهم آن می توان داخل ساختمان و تابلو ها اشاره کرد. هم چنین سایز آن بین 2 تا 61 رشته است. شکل ظاهری این نوع از کابل کنترل بدون روکش است و ساختاری بدون روکش دارد. اما از لایه های محافظتی برخوردار نیست به همین علت از قیمت پایین تری نسبت به انواع دیگر برخوردار است.

  • کابل کنترل تخت

کابل تخت فرمان معمولا در ولتاژ اسمی 300 تا 500 مورد استفاده قرار می گیرد اما در ولتاژ 750 تا V450 نیز می توان از آن بهره برد. سایز کابل کنترل تخت بین 4 تا 24 رشته طراحی شده است که در مصارف زیادی کاربرد دارد. از مهم ترین کاربرد های این کابل می توان به آسانسور، جرثقیل سقفی و نوار نقاله اشاره کرد. علاوه بر این می توان از آن در نصب سینی کابل نیز استفاده کرد. از مزایای کابل تخت می توان به انعطلاف پذیری بالای آن اشاره کرد و هم چنین نسبت به کابل های دیگر جای کمتری را اشغال می کند.

جدول معرفی انواع کابل فرمان

نام کابل
ولتاژ اسمی
کاربرداندازه
افشان ساده
300-V500داخل ساختمان، تابلو فرمان2 الی 61 رشته
شیلددار
—–فضا و شرایط سخت2 الی 61 رشته
تخت
500-300 ، 750-V450جرثقیل سقفی، نوار نقاله، آسانسور،4 الی 24 رشته
نیمه افشان و مفتولی
0.6-KW1 جنس مورد استفاده درپوشش محافظ 

طراحی انواع کابل فرمان

طراحی چنین محصولی با انجام چندین آزمایش تخصصی صورت گرفته و در صورت تاییدیه وارد بخش فروش گشته اشت. این کابل تشکیل شده از یک قسمت رسانا و قسمتی دیگر نا رسانا می باشد. کابل فرمان بدون شیلد که از نوع افشان است، قسمت هایی بنا بر شرایط لازم کابل  هایی با جنس مس مخصوص تولید می شود که از این رو میتوان گفت قیمت کابل کنترل بالا بوده و دارای یک جلد محافظ در آخرین لایه برای تکمیل کابل است. مفتول های سیمی داخل آن به صورت بافته شده و مجموعه ای است، در تولید آن از یک رشته به نهایی به عنوان هسته مرکزی تولید نمیرسد. رنگ بندی این محصول به تنهایی بدون وجود شیلد محافظ به رنگ طوسی در بازار موجود است و جنس p.v.cدارد. فروش کابل فرمان شیلددار به صورت متراژ بوده و رنگ بندی آن معمولا مشکی و قطر آن به نسبت نمونه معمولی بیشتر می باشد و جنس شیلد از پلی استر انتخاب میشود. کاربرد چنین کابل هایی به همراه شیلد برای قسمت های خارجی وتماس با محیط مانند تابلو فرمان است. نقش شیلد در این محصول به صورت محافظ در برابر امواج مغناطیسی و یا تابش و برخورد فیزیکی اجسام خارجی است.

نوع هادی کابل فرمان وابسته به طول یا مسافت مورد نظر شما است و وابسطه به این مسئله به صورت افشان و مفتولی تولید می شود.

موارد مهم در تولید انواع کابل کنترل
ردیفویژگی ها
1انتخاب جنس هادی به کار رفته ( افشان- مفتول -نیمه افشان)
2استفاده از شیلد یا عدم استفاده از آن
3قطر تمام شده کابل
4 جنس مورد استفاده درپوشش محافظ
کابل فرمان

مزایای کابل فرمان

کابل هوایی

کابل هوایی

یکی از مهم ترین خصوصیت کابل کنترل، محافظ خراجی بسیار حساس آن است که با توجه به این نکته می توان از آن در شرایط آب و هوایی مختلف به صورت کابل هوایی استفاده کرد.

صرفه جویی

صرفه جویی

یکی از بهترین گزینه ها برای صرفه جویی در برق استفاده از کابل فرمان است.به تدریج شرکت ها توانسته اند کابل فرمانی تولید کنند که توانایی کاهش انرژی را داشته باشد و از اتلاف آن جلوگیری کند.

دوام بالا

دوام بالا

دوام بالا و محافظت خوب این کابل باعث شده افت ولتاژ و تغییرات در ولتاژ ورودی به دستگاه وجود نداشته باشد. بنابراین عمر و دوام کارکرد دستگاه های برقی را افزایش می دهد.این مورد از مزیت های مهم استفاده از این کابل است.

دوستدار_محیط_زیست

محیط زیست

کابل فرمان جز دوستداران محیط زیست است. بدین صورت که جنس با دوام آن کمترین آسیب و ضایعات ابزار الکتریکی را برای محیط زیست دارد. و هیچ گونه خطری برای حیات حیوانات ندارد.

کاربرد کابل کنترل

کاربردی که این محصول دارد عموما برای کنترل کردن یک سری اتصالات در خودرو، در کارخانجات برای مونتاژ، تابلوی فرمان، تجهیزاتی که برای تنش مکانیک استفاده میشود، کارگاهی که برای ساختن ساختمان تجهیز می شود، در بخش های ساخت و ساز درون زمین مانند حفر تونل و موارد این چنینی به استفاده می رسد. کابل فرمان با یک پوشش حفاظتی بسیار مقاوم به تولید می رسد به خاطر استفاده بالا و حفاظت از فرکانس ها. از کاربرد های دیگر آن استفاده در زیر آب، و یا پل هایی که به صورت هوایی ساخته می شود  می توان از کابل کنترل در آن استفاده کرد. اکنون می دانید که برای خرید کابل کنترل باید به چه چیز هایی دقت کنید. برخی از آن ها  برای انتقال مثبت و دقیق حرکت مکانیکی طراحی شده اند. این کابل ها که در تجهیزات و ماشین آلات گنجانده شده اند، وظیفه اتصال قطعات متحرک و کنترل تعامل آن قطعات را بر عهده دارند.

این محصول شامل کابل های CY، کابل SY ، کابل YY و کابل های LiYCY و LiYY است که برای طیف وسیعی از برنامه های اتوماسیون فرآیند صنعتی، از جمله انتقال سیگنال، اندازه گیری، کنترل و تنظیم طراحی شده اند. فروش کابل فرمان به منظور برنامه های کاربردی انجام میگیرد؛ مانند کابل تأمین ماشین آلات، کابل موتور و کابل رباتیک. آنها همچنین به عنوان کابل های چند هسته ای، کابل های کنترل انعطاف پذیر و کنترل کننده شناخته می شوند. این کابل های انعطاف پذیر بسته به خصوصیات ساختاری آن ها می توانند برای استفاده در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط یا زیاد مناسب باشند. آنها همچنین درجات مختلف محافظت در برابر تداخل الکتریکی و مقاومت در برابر مواد سوزاننده و روغن ها را ارائه می دهند.

کابل YY (YSLY / HSLH) کابل بدون صفحه یا بدون محافظ همه کاره مناسب برای بیشتر شرایطی که فقط تنش مکانیکی کمی وجود دارد.
کابل CY (YSLCY / HSLCH) کابل انعطاف پذیر چند هسته ای با پلی اتیلن ترفتالات (PETP) برای انتقال آزاد تداخل الکترومغناطیسی استفاده میشود.
کابل SY (YSLYSY / HSLHSH) کابل محافظ قابل انعطاف با سیم مفتول فولادی گالوانیزه برای محافظت مکانیکی بیشتراست.
کابل LiYCY کابل محافظ و محافظت شده برای کاربردهایی که به تنش مکانیکی متوسط و غربالگری الکترومغناطیسی نیاز است
کابل LiYY کابل بدون محافظ و بدون محافظ برای کار سبک در محیط های خشک و مرطوب استفاده دارد.
کابل LiHH کنترل خازنی کم LSZH بدون صفحه
کابل LiHCH کابل انتقال داده LSZH نمایش داده شده
انواع کابل کنترل
کابل کنترل فرمان

ویژگی کابل کنترل

کابل کنترل قوی
کابل کنترل شیلد دار

ساختار کابل فرمان

خب همانطور که می دانید، تمامی کابل های موجود در بازار تشکیل شده از دو بخش می باشد، یعنی بخشی هادی کابل و بخش عایقی کابل. ولی کارایی هادی و عایق در هر نوع کابلی فرق دارد،برای متوجه شدن بهتر این تفاوات به توضیحات راجب عایق و هادی کابل  فرمان توجه فرمایید:

این بخش کابل یعنی عایق، توانایی مقاومت بالا در برابر امواج و ضربات در هر شرایط جوی دارد. علتش بخاطر این است که در ساختار عایق سیم، از جنس معروف یعنی PVC است و پی وی سی بخاطر توانا بودن از لحاظ مقاومت در بین تولید کننده گان انواع کابل بسیار پرطرفدار و معروف است. هادی های موجود در سیم یا کابل فرمان، دارای ساختاری تشکیل شده از مس می باشد که این مس در واقع به صورت آنیل شده در سیم  فرمان قرار دارد ، نحوه قرار گیری هادی به این صورت است که، رشته ها به صورت لایه لایه و هم مرکز به یک دیگر تابیده شده و در کابل یا سیم فرمان قرار میگیرند. علت چند رشته ایی بودن هادی این نوع کابل، بخاطر این است که طبق قوانین و استاندارد های بین المللی، هادی سیم یا کابل های فرمان نباید فقط دارای یک هادی یک رشته باشد. بلکه باید دارای هادی چند رشته باشد تا انتقلات داده ها در طول کابل به طور دقیق و صحیح انجام شود. البته مقدار رشته موجود در هادی سیم یا کابل فرمان متغیر است که عبارتند از سیم یا کابل فرمان دارای 2رشته تا 40 رشته!

آیا سیم و کابل فرمان دارای شیلد است؟

به طور قطع، وقتی صحبت از کنترل میشود طبیعتا برای انجام بهتر کار سپرده شده به کابل، باید از کابل شیلد استفاده شود! ولی شرکت های تولید کننده سیم یا کابل، در تولید و تشکیل ساختار، دونوع کابل تولید میکنند:

1. که دسته اول سیم یا کابل فرمان شیلد دار است!

2. دسته دوم سیم یا کابل های کنترل بدون شیلد است.

برای اینکه در هنگام خرید کابل فرمان، در انتخاب نوع کابل(شیلدار یا بدون شیلد) دچار سر درگمی نشوید، این نکات را به خاطر بسپارید:

– کابل هایی که در ساختار آن ها خبری از شیلد نیست، دارای عایقی به رنگ طوسی بوده و از جنس آمیزه پی وی سی می باشد.

– کابل هایی که در ساختار آن ها از شیلد استفاده شده است، دارای عایقی از نوع پلی استر است که اگر دقت کنید این نوار پلی استری به دور کابل پیچیده شده است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشد که کابل های فرمان شیلدر دار حدود 1میلی متر می باشند ولی کابل های غیر شیلد دار این گونه نیستند.

اجزاء کابل شیلد کنترل

عملکرد کابل کنترل فرمان

رونالد برایس، مدیر فروش ملیEverett، Wash می گوید: “سیم کشی مناسب مانند سیستم عصبی در بدن انسان است.” مغز عملکرد میان اندام بدن و قسمت های مختلفی را زیر نظر دارد و دستورات را ارسال می کند. و کنترل میکند که این دستورات دریافت شده و بر اساس آنها عمل شده است. درست مانند یک سیستم عصبی ضعیف، سیم کشی کنترل نامناسب مشکلاتی را برای سیستم کنترل ایجاد می کند. ” در یک سیستم روشنایی سنتی ، سیم کشی خط ولتاژ هم نیرو را برای وسایل روشنایی فراهم می کند و هم وسیله ای برای گروه بندی آنها با استفاده از مدار در نظر گرفته شده است.

اساسی ترین شکل برقراری ارتباط با این منطقه تأمین یا قطع برق با استفاده از کابل کنترل است که به صورت هوشمند جریان را خاموش می کند. سیم کشی خط ولتاژ همچنین می تواند به عنوان راهی برای سیگنال های کنترل عمل کند. ارتباطات حامل خطوط برق مزایای متعددی دارد. کابل کنترل را می تواند به عنوان یک مسیر قابل اطمینان برای سیگنال ها در نظر داشت.

در حین خرید کابل کنترل به موارد زیر دقت کنید:

برای اطمینان از ایمنی کارگران و تجهیزات، در نظر گرفتن خصوصیات خاص یک سیستم کابل کنترل داده شده مهم است از آن جهت در تهیه کابل کنترل قطر، طول، ضخامت، حداکثر بار و عمر کاری  باید با کاربرد مورد نظر سازگار باشد. اگرچه به عنوان کابل به آنها اشاره می شود، دستگاه های کنترل اغلب از یک مجموعه سیم کامل با خانه های فلزی یا لاستیکی تشکیل شده اند. این شامل اتصالات سیم و پایانه های آن و سایر دستگاه های نصب است که اجزا با آن ها متصل می شوند. اتصالات ممکن است در یک یا هر دو طرف باشد و اغلب برای امنیت بیشتر به داخل کابل ها سیم کشی می شوند، اگرچه برخی از کابل های کنترل ابزار برای تغییر پذیری بیشتر با کیت های ابزار تغییر دهنده ارائه می شوند.

مشخصه بارز رنگ هسته عایق کابل کنترل به طور کلی سفید رنگ با چاپ سیاه برای آن در نظر گرفته میشود. ظاهر بیرونی این محصولبیشتر مورد توجه قرار میگیرد؛ کابل برق همیشه غلاف ضخیم تری دار ، در حالی که کابل کنترل پوشش نازک تری دارد. از این کابل برای انتقال سیگنال های کنترلی ساده استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به سیگنال های وضعیت ماشین یا سوئیچ های ساده اشاره کرد که نیاز به فرمان دادن جهت استفاده دارند.

اغلب ما در محیط صنعتی، اصطلاح کابل کنترل به کابل اتصال چند هسته ای بدون محافظ یا محافظ با سطح مقطع کوچکتر را استفاده میکنیم. یک معیار مهم برای انتخاب کابل مناسب مقدار ولتاژ است. میزان ولتاژ را می توان در مستندات فنی مربوط به اجزای دستگاه مورد کنترل یا کاتالوگ وسیله مورد نظر یافت.

که درج شده است، در صورت عدم وجود اسناد فنی این میزان روی کابل نیز می تواند به تعیین تنظیمات صحیح کمک کند. جزئیاتی مانند مقطع هسته ، داده های محافظ کابل در صورت وجود و سطح ولتاژ معمولاً درج شده است. بسته به استاندارد برآورده شده ، جزئیات بیشتری نیز در آن گنجانده شده است.

بنابراین لازم است معیارهای زیر روشن شود:

1. تعداد هسته ها

2.  میزان سطح مقطع

3. میزان ولتاژ

4. انتخاب کیفیت کابل یا جنس کت خارجی.

کابل-کنترل
کابل-فرمان-مسی

فروش کابل فرمان

برای خرید این محصول کافی است با شماره های پایین صفحه با ما در ارتباط باشید . فروشگاه تامین کابل خاجی به تازگی بخش فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است .همچنین شما می توانید انواع سفارش خود را از همین طریق ثبت نمایید. اگر در این زمینه  سوالی مد نظر شما بود، می توانید از کارشناس بخش فروش سوال نمایید. قیمت کابل فرمان با توجه به کیفیت و استاندارد های لازم در بازار متغیر است اما بالطبع این هزینه در برابر کارایی با دوام بسیار ارزشمند خواهد بود.

شما می بایست در هنگام خرید کابل فرمان به استاندارد ها و درج برند کابل بر روی آن اطمینان خاطر کنید. محصولات فروشگاه تامین کابل خاجی همگی از شناخته شده ترین برند های ایرانی است که در طول سال ها جواب خود را پس داده و مورد استقبال مصرف کنندگان ایرانی واقع شده. در حال حاضر بخش صادرات برخی از کابل ها به خاطر کیفیت بالا و کنترل کیفیت محصول در آزمایشگاه های مخصوص بسیار رونق دارد و قیمت مناسب کابل کنترل این امکان را فراهم می آورد.

لوکیشن

ابتدای لاله زار جنوبی . پاساژ حضرت ابوالفضل . همکف پلاک ۳۴

تلفن

02133957466

ایمیل

info@tamincablekhaji.ir